Zmiany w VAT obowiązujące od 2022 r.

Wprowadzenie Polskiego Ładu przyprawiło wielu przedsiębiorców o niemały zawrót głowy. Wraz z początkiem 2022 wprowadzono wiele nowych regulacji dotyczących podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Zmiany pojawiły się również w zakresie podatku VAT, który jak wiemy ma znaczny wpływ na rozliczenia podatników.
Większość z wprowadzonych regulacji zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, natomiast część z nich wejdzie w życie dopiero z dniem 1 lipca 2022 roku. Poniżej opisujemy te najistotniejsze.
Zmiany w podatku VAT obowiązujące od 1 stycznia 2022:
1) Prawo do rezygnacji ze zwolnienia z VAT dla wybranych usług finansowych, które do tej pory podlegały takiemu zwolnieniu i zastosowania dla tych usług stawki VAT 23%.
- Zmiana dotyczy usług wymienionych par. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT, a są to m.in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, usługi w zakresie zabezpieczeń transakcji finansowych, usługi w zakresie transakcji płatniczych i prowadzenia rachunków pieniężnych.
2) Zwrot VAT w 15 dni.
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tak szybkiego zwrotu podatku musi spełnić szereg warunków wymienionych w art. 87 ustawy o VAT ust. 6d–6l, m.in.:
- minimum 80% sprzedaży musi być ewidencjonowane wyłącznie przy użyciu kas fiskalnych, które umożliwiają przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas
- minimum 80% płatności muszą stanowić transakcje bezgotówkowe np. kartą płatniczą, przelewem, BLIKiem
- przez 12 miesięcy poprzedzających okres w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot, miesięczna wartość sprzedaży z podatkiem zarejestrowanej przy użyciu kas fiskalnych, które umożliwiają przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas, wyniosła minimum 50 000 zł
3) Zniesienie obowiązku składania czynnego żalu w przypadku korekt części ewidencyjnej JPK VAT. Tym samym zarówno korekta części ewidencyjnej jak i deklaracyjnej, nie wymaga złożenia czynnego żalu.
4) Zapewnienie możliwości dokonania płatności bezgotówkowej.
- Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych są zobowiązani do umożliwienia klientom dokonania płatności bezgotówkowych w każdym miejscu w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, również poza lokalem przedsiębiorstwa.
- Za niedopełnienie tego obowiązku przedsiębiorca może zostać ukarany utratą prawa do kwartalnych rozliczeń VAT oraz utratą możliwości zwrotu VAT w skróconym terminie 25 dni.
Zmiany w VAT, które wejdą w życie od 1 lipca 2022 r. :
1) Grupa VAT.
- Nowe przepisy dają podmiotom powiązanym finansowo i organizacyjnie możliwość utworzenia tzw. grupy VAT, która uzyskuje status osobnego podatnika VAT i pozwala członkom grupy na wspólne rozliczanie podatku VAT. Dostawa towarów i świadczenie usług pomiędzy podmiotami należącymi do grupy nie podlega opodatkowaniu VAT.
2) Obowiązek integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym.
- Firmy posiadające kasy fiskalne online będą miały obowiązek zapewnienia ich synchronizacji z terminalami płatniczym. Za niedopełnienie tego obowiązku naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć karę 5 000 zł.
Dodatkowe zmiany:
Poza wyżej wymienionymi zmianami w VAT obowiązującymi od 2022 r. należy wspomnieć o tych tymczasowych, wprowadzonych w ramach tarczy antyinflacyjnej.
Wśród nich wyróżniamy:
- likwidacja lub obniżenie akcyzy na prąd i paliwa
- obniżenie stawek VAT na prąd i paliwa
- wprowadzenie zerowego VAT na wybrane produkty spożywcze