Zawieszenie działalności sp. z o.o. – co należy wiedzieć?

Największą korzyścią zawieszenia spółki z o.o. jest oszczędność na obsłudze księgowej. Spółka ta, w okresie zawieszenia swojej działalności nie musi m.in. prowadzić ksiąg rachunkowych oraz składać deklaracji podatkowych i wpłacać zaliczek na podatek. W przypadku jednoosobowych sp. z o.o. występuje także dodatkowa korzyść w postaci „zawieszenia” obowiązku opłacania ubezpieczeń społecznych przez wspólnika.

 

Dniem rozpoczynającym zawieszenie działalności spółki jest data złożenia wniosku. Nie można zawiesić spółki ze wcześniejszą datą. To kluczowa informacja szczególnie dla tych, którzy chcą zawiesić swoją działalność, ale odwlekają to w czasie.

 

Kiedy można zawiesić spółkę z o.o.?

 

Zgodnie z przepisami wspólnicy spółki wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego mogą zawiesić działalność gospodarczą w dowolnym momencie na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Tutaj od razu chcemy podkreślić, że spółkę z o.o. można zawiesić tylko wtedy, gdy nie zatrudnia ona pracowników. Wyjątkiem jest zatrudnienie pracowników przebywających: na urlopie macierzyńskim, na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie rodzicielskim, o ile nie łączą korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. W przypadku zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, do zakończenia okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

 

Jaki jest minimalny czas, na jaki można zawiesić spółkę?

 

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, spółkę z o.o. można zawiesić na okres od miesiąca aż do dwóch lat. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność np. w kwietniu 2020 roku, to za minimalny okres zawieszenia przyjmuje się liczbę dni tego miesiąca – w tym przypadku 30.

 

Zgłoszenie zawieszenia spółki

 

Informację o zawieszeniu spółki należy zgłosić na podstawie formularza KRS-Z62 w odpowiednim dla danej spółki sądzie gospodarczym. Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej podpisuje zarząd spółki, zgodnie z reprezentacją. Wniosek o zawieszenie składają wspólnicy uprawnieni do reprezentacji spółki z o.o. lub zarząd. Spółkę można zawiesić za pośrednictwem portalu PDI.

Do formularza dla KRS należy dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Dodatkowo, oryginał uchwały lub poświadczoną notarialnie kopię uchwały właściwego organu spółki z o.o. o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis informacji dotyczącej zawieszenia lub wznowienia wykonywania działalności jest bezpłatny. Informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Należy pamiętać, że od zgłoszenia wniosku w KRS spółka z o.o. ma 7 dni na powiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zawieszeniu działalności.

 

Pozostałe zgłoszenia i wnioski

Informacje o zawieszeniu działalności są kierowane elektronicznie do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) oraz krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (tj. rejestru REGON).

 

Wznowienie działalności spółki z o.o.

Spółka z o.o. może wznowić działalność w dowolnym czasie, niezbędna jest do tego uchwała w sprawie wznowienia działalności spółki podjęta przez wspólników lub zarząd. Musi ona zawierać datę wznowienia. Kolejnym krokiem jest wystąpienie do właściwego dla spółki sądu z wypełnionym wnioskiem formularza KRS-Z62 oraz wyżej wspomnianą uchwałą.