Zasady opodatkowania dywidendy ze spółki estońskiej

Jak obliczyć wartość podatku CIT od dywidendy?
Jedną z możliwości wypłaty osiągniętego przez spółkę estońską zysku jest wypłata w formie dywidendy. Co do zasady, wypłata dywidendy generuje 20% podatku CIT od kwoty brutto, co odpowiada 25% od kwoty netto. Opodatkowanie wyraża się stosunkiem 20/80 wartości kwoty wypłaconej. Kwotę podatku można obliczyć na dwa sposoby, w zależności od przyjętego punktu wyjścia.
Wartość podatku wyliczana przy podziale całego zysku wypracowanego przez spółkę
Jeśli chcemy wypłacić cały zysk, który wygenerowała spółka estońska w danym roku podatkowym, sprawa jest prosta i możemy zastosować stawkę 20% CIT. Dla przykładu, jeżeli spółka osiągnęła zysk w wysokości 100 000 euro (czyli dywidendy brutto), to mnożąc wartość zysku przez 20% CIT, wychodzi nam 20 000 euro podatku do zapłaty. W takim przypadku dywidendą netto, czyli kwotą, którą możemy wypłacić, będzie różnica między wysokością osiągniętego zysku a wartością podatku, czyli 80 000 euro.
Wartość podatku wyliczana od kwoty dywidendy netto
Jeśli chcesz wypłacić tylko część zysku wypracowanego przez spółkę, czyli otrzymać konkretną kwotę na swój rachunek bankowy, to punktem wyjścia będzie kwota dywidendy netto. Dla porównania posłużymy się tym samym przykładem: chcesz otrzymać 80 000 euro (dywidendę netto), więc musisz podzielić tę wartość przez 80%, co daje 100 000 euro (dywidendę brutto). Otrzymaną wartość dywidendy brutto należy jak w poprzednim punkcie pomnożyć przez 20% podatku CIT, co w naszym przypadku daje 20 000 euro i taką kwotę należy wpłacić do urzędu skarbowego.
Obniżona stawka podatku CIT
Estoński system podatkowy dopuszcza zastosowanie zmniejszonej stawki podatku CIT od wypłaconej dywidendy, wyrażonej stosunkiem 14/86. Z takiego rozwiązania możemy skorzystać, jeśli spółka prowadzi stabilną politykę dywidendy. W praktyce taka możliwość występuje, jeśli wartość wypłacanej dywidendy będzie równa lub niższa od średniej dywidendy wypłacanej za trzy poprzednie lata. Jeśli więc spółka będzie wypłacać ją regularnie, to z każdym rokiem efektywna stawka podatkowa będzie niższa. Brzmi to skomplikowanie, ale estoński system służący do rozliczeń z urzędem skarbowym wylicza to automatycznie.
Podatek od dywidendy (WHT)
Po uregulowaniu zobowiązań z tytułu podatku CIT musimy zastanowić się, czy nie ciążą na nas jeszcze dodatkowe obowiązki podatkowe z tytułu podatku od dywidendy (WHT). W przypadku spółki estońskiej, jeśli zastosowaliśmy pełną 20% stawkę podatku CIT, podatek WHT nie będzie miał zastosowania, niezależnie od tego, komu wypłacana była dywidenda. Jednak w przypadku użycia obniżonej stawki podatku CIT, w niektórych przypadkach konieczne będzie pobranie podatku dodatkowego WHT w wysokości 7%. Jeśli spółka wypłaca dywidendę osobie fizycznej, niezależnie od tego, czy jest rezydentem estońskim, czy nie, musi w imieniu tej osoby pobrać i odprowadzić 7% podatku WHT. Jeśli dywidenda jest wypłacana innej spółce, nie pobiera się podatku WHT.
Wypłacając dywidendę ze spółki estońskiej pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić zasady opodatkowania przychodów z zagranicy obowiązujące w kraju swojej rezydencji. Dywidenda otrzymana ze spółki zagranicznej stanowi Twój przychód, który powinieneś wykazać. Zapoznaj się również z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Estonią a Twoim krajem rezydencji, aby móc odliczyć podatek zapłacony w Estonii.