Wymagania dla ICO w Estonii – informacje ogólne
ICO, czyli Initial Coin Offering to proces, który przez Spółki używany jest głównie do pozyskiwania kapitału na finansowanie swojej działalności, a w szczególności na finansowanie ambitnych planów rozwoju, które przy bazowaniu na własnych zasobach, mogłyby nie dojść do realizacji.
Stosunkowo prosty mechanizm oraz duża popularność emisji tego rodzaju sprawiają, że dla młodych Spółek może być to bardzo atrakcyjna forma pozyskiwania finansowania. Przed przeprowadzeniem samej emisji w ramach ICO musimy się jednak zastanowić nad ewentualnymi wyzwaniami prawnymi, które będziemy musieli pokonać. Warto zatem zgłębić temat wymagań dla ICO w Estonii.
Tokeny Utility a ICO
W procesie ICO Spółka – Emitent “produkuje” i przypisuje inwestorom tak zwane tokeny (najczęściej o charakterze utility, o czym poniżej), a więc tak naprawdę zapisy na sieci blockchain, jednocześnie wyrażając tokenem obietnicę spełnienia w przyszłości pewnego świadczenia lub też dostawy określonych towarów (co z kolei nazywamy właśnie wyżej wspomnianym utility). Pierwszym i z perspektywy Emitenta niezwykle istotnym wymogiem dla ICO w Estonii jest upewnienie się, że nasza emisja i same tokeny nie zostaną zakwalifikowane jako papiery wartościowe a sama emisja jako STO (Security Token Offering). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tokenizacji firmy, obejrzyj poniższy film na naszym kanale youtube.
Jakie wymagania prawne musi spełnić ICO?
Zastanawiając się nad charakterystyką prawną, a co za tym idzie wymaganiami dla ICO w Estonii, trzeba mieć na uwadze, że procesy ICO są w zakresie prawnym, mocno zbliżone do regulacji dotyczących ofert publicznych (IPO), a także crowdfundingu. Jako obszary w coraz większym stopniu regulowane przez odpowiednie organy państwowe, trzeba poruszać się po nich niezwykle ostrożnie, żeby nie wypełnić dyspozycji przepisów o IPO oraz crowdfundingu. Wówczas zamiast pozyskać potrzebny naszej Spółce kapitał, nasze zasoby mogą zostać pochłonięte przez praco- i kosztochłonne procesy dostosowywania emisji do odpowiednich przepisów.
Podstawowym wymogiem dla ICO w Estonii będzie zatem upewnienie się, że Nasza emisja nie wejdzie w zakres regulacji dotyczących oferty publicznej, przepisów dotyczących crowdfundingu.
Whitepaper kluczowy dla prawidłowej emisji
Nie można zapomnieć w trakcie analizy wymogów dla ICO w Estonii o fakcie, że sam WhitePaper jest w zasadzie jedynym dokumentem zawierającym treść zobowiązania Emitenta. Dobrze skonstruowany WhitePaper będzie stanowił ochronę zarówno dla Spółki jak i samego inwestora, przedstawiając wyczerpujący katalog zobowiązań i uprawnień każdej ze Stron. Tak naprawdę WhitePaper stanowi połączenie umowy, w której Emitent zobowiązuje się do spełnienia utility tokena, i która to umowa powinna w miarę możliwości wyczerpująco określać poszczególne zobowiązania Emitenta oraz inwestora, oraz pewnego rodzaju prospektu emisyjnego, który powinien przedstawiać w szczególności opis ryzyk, jakie wiążą się z inwestowaniem w naszą emisję.
Jak zostało przedstawione powyżej proces ICO może okazać się atrakcyjną formą dania Spółce nowego, finansowego oddechu i umożliwić jej dalszy, dynamiczny rozwój. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje szereg wymagań dla ICO w Estonii (oraz innych jurysdykcji), które należy brać pod uwagę i uwzględniać przy tworzeniu dokumentów. Zachęcamy do konsultacji z naszym zespołem prawnym, który oceni emisję pod kątem zgodności z wymaganiami dla ICO w Estonii i przygotuje proces pod względem formalnym, zabezpieczając w ten sposób interesy Spółki.