Wpływ nowelizacji polskiej ustawy AML na uregulowania crypto
![](https://www.thompsonstein.com/wp-content/uploads/2015/04/AML-strona-1000x667-1.jpg?x32836)
W ostatnim czasie, prace polskiego parlamentu skupione są między innymi nad projektem ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw.
Jednym z podstawowych aktów unijnych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/843 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz zmieniająca dyrektywy 2009/138/WE i 2013/36/UE, potocznie zwana piątą dyrektywą AML. Na podstawie wspomnianej dyrektywy każde państwo członkowskie UE zobowiązane jest do implementacji postanowień aktu do swojego ustawodawstwa, czyli dostosowania porządku prawnego do wymagań unijnych. W poniższym artykule staramy się odpowiedzieć jakie zmiany w zakresie polskiej działalności na rynku kryptowalut niesie wspomniany projekt.
Kto jest objęty postanowieniami projektu?
Kluczową kwestią w odniesieniu do jakichkolwiek regulacji zawartych w projekcie jest informacja kto dokładnie zostanie nimi objęty. W tym miejscu należy podkreślić, że wspomniana nowelizacja odnosi się do działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu portfeli kryptowalut, wymianie kryptowaluty na inną kryptowalutę, wymianie kryptowaluty na inne środku płatnicze i na odwrót, jak również działalność polegająca na pośredniczeniu we wspomnianych wymianach.
Mówiąc najprościej nowe regulacje obejmują przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w co najmniej jednym z czterech wyżej wymienionych zakresów.
Obowiązek prowadzenia rejestru działalności walut wirtualnych
Najważniejszą zmianą jaką wprowadza projekt jest ustanowienie działalności w zakresie walut wirtualnych działalnością regulowaną. Co to oznacza? Oznacza to, że każdy przedsiębiorca, który będzie prowadził działalność gospodarczą w tym zakresie będzie podlegał wpisowi do odpowiedniego rejestru.
Patrząc na powyższe z praktycznego punktu widzenia, na ten moment nie znamy jeszcze szczegółów co do samej procedury uzyskania wpisu czy wysokości opłat.
Transkacje okazjonalne
Jaki wpływ niesie za sobą także nowelizacja ustawy AML na działalność przedsiębiorców crypto w Polsce? Projekt przewiduje nakaz przestrzegania środków bezpieczeństwa finansowego wobec transakcji okazjonalnych o równowartości 1000 euro lub większej, dokonanych z wykorzystaniem waluty wirtualnej. Wskazany obowiązek z pewnością ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie kryptowalutami, jednak z perspektywy przedsiębiorcy jest to kolejny wymóg, który stawiany jest mu w świetle nowelizacji.
Dodatkowe wymogi
Na samym końcu na uwagę zasługuję również fakt wprowadzenia wymogu dotyczącego bezpośrednio przedsiębiorcy crypto. Mianowicie każdy przedsiębiorca zobowiązany będzie posiadać wymaganą wiedzę oraz doświadczenie, aby mógł prowadzić działalność regulowaną. Jak to się będzie miało w praktyce? Przedmiotowe warunki zostaną spełnione w sytuacji, gdy odbył on szkolenia w zakresie prawnych lub praktycznych zagadnień związanych z przedmiotem działalności lub też odznacza się doświadczeniem w zakresie prowadzenia tego typu działalności przez minimum rok.