Stawka VAT a Brexit – jakie zmiany po 1 stycznia?

Stawka VAT a Brexit? To pytanie zadaje sobie ostatnio wielu przedsiębiorców, szczególnie jeśli prowadzą biznes z UK. Wraz z końcem roku Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie zostały unieważnione dotychczas obowiązujące ustalenia w kwestii handlu między państwami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią. Wyjście z UE Wielkiej Brytanii niesie za sobą szereg zmian dotyczących rozliczeń kontrahentów na gruncie podatku VAT. Z poniższego artykułu dowiecie się jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2021.
Transakcje z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021
Transakcje z Wielką Brytanią pomiędzy kontrahentami z Unii Europejskiej a kontrahentami z Wielkiej Brytanii nie będą miały już charakteru wewnątrzwspólnotowego nabycia lub dostawy towarów. Zjednoczone Królestwo będzie traktowane jako państwo trzecie, dlatego zastosowanie będą miały przepisy o imporcie oraz eksporcie towarów (stawka 0% VAT).
Stawka VAT przy transakcjach z UK
Stawka VAT przy transakcjach z UK będzie wynosiła 0%, obowiązywać będą przepisy o imporcie oraz eksporcie towarów z państw trzecich. Zgodnie z ustawą o VAT miejscem świadczenia, a więc również opodatkowania usług jest kraj odbiorcy. Stawka VAT 0% dotyczyć będzie również świadczenia usług pomiędzy kontrahentami z UE a Wielką Brytanią oraz Irlandią Północną.
Unijne regulacje dotyczące podatku VAT pozostaną niezmienne na terytorium Irlandii Północnej. Transakcje przemieszczenia towarów pomiędzy krajami członkowskimi a Irlandią będą traktowane jako wewnątrzwspólnotowe, a podatnicy z Irlandii Północnej będą identyfikowani za pomocą odrębnego numeru VAT-UE poprzedzonego kodem „XI”.
Okres przejściowy przy transakcjach z Wielką Brytanią
W przypadku, gdy transakcje przemieszczenia towarów rozpoczęły się przed zakończeniem okresu przejściowego, a zakończyły po jego upłynięciu, na gruncie podatku VAT będą uznawane za wewnątrzunijne (WDT, WNT). Jednak należy pamiętać o tym, by przedstawić organom celnym dokument przewozowy poświadczający rozpoczęcie transportu przed zakończeniem okresu przejściowego.
Brexit a Cło
Następstwem transakcji import/eksport będzie obowiązek dopełnienia wszelkich obowiązków celnych i administracyjnych związanych z przywozem lub wywozem towarów z, lub do Wielkiej Brytanii. Obowiązek złożenia zgłoszenia celnego będzie ciążyć na przedsiębiorcy, który dokonuje wymiany handlowej z Wielką Brytanią. Dodatkowo, przedsiębiorcy UE importując towar z Wielkiej Brytanii będą musieli posiadać indentyfikacyjny numer EORI, a przedsiębiorcy mający swoją siedzibę w UK muszą uzyskać unijny numer EORI, ponieważ te wydane przez Wielką Brytanię utracą swą ważność, tak samo jak wszelkiego rodzaju dotychczas wydane pozwolenia.
Od 1 stycznia 2021 podróżni mający stałe miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie (wyjątkiem jest terytorium Irlandii Północnej), będą mieli możliwość skorzystania z systemu TAX FREE i tym samym „odzyskać” VAT od towarów zakupionych na terytorium Polski i wywiezionych w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym poza terytorium UE.
Eksport towarów do UK
Przy eksporcie towarów do UK w celu zastosowania stawki VAT 0%, tak samo jak w przy dotychczasowych transakcjach eksportu do krajów poza UE trzeba będzie zastosować procedurę eksportową przed organami celnymi oraz odpowiednio udokumentować wywóz towaru.
Zgodnie z ustawą o VAT miejscem świadczenia, a więc również opodatkowania usług, jest kraj odbiorcy. Konsekwencją opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię jest wykluczenie z możliwości stosowania zasad opodatkowania jako transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym przypadku bez znaczenia pozostaje, czy odbiorca usługi jest zarejestrowany jako płatnik VAT, ponieważ zawsze należy zastosować stawkę 0%.
Import towarów z UK
Podatek należny w przypadku importu towarów z UK może być wykazywany na 3 sposoby, czyli:
- zgłoszenie celne (art. 33 ustawy o VAT),
- deklaracja VAT (art. 33a),
- deklaracja importowa (art. 33b).
Fakturę za towary nabyte od kontrahenta z UK należy ująć w rejestrze VAT transakcji zagranicznych i nałożyć krajową stawką VAT (zazwyczaj 23%). Od transakcji powinien być zapłacony podatek VAT, który po opłaceniu stanowi koszt działalności. Transakcja wykazywana jest w deklaracji VAT-9M w poz. 12 i 13 (jeśli podatnik jest zgłoszony do dokonywania WNT) lub deklaracji VAT-8 w poz. 14 i 15 (jeśli podatnik nie jest zgłoszony do dokonywania WNT).
Od 1 lipca 2021 r., zgodnie z projektowanymi zmianami w zakresie e-commerce, które wprowadzają system VAT-OSS planowane jest wdrożenie schematu importu obejmującego sprzedaż wysyłkową towarów importowanych z krajów lub terytoriów trzecich do klientów w UE do wartości 150 EUR. Sprzedawca będzie mógł naliczyć i pobrać podatek VAT w punkcie sprzedaży klientom z UE, a także zadeklarować oraz zapłacić go za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi (OSS). Towary te będą w dalszej konsekwencji zostaną zwolnione z podatku VAT. Będzie to szybsza droga do uruchomienia procedury w urzędzie celnym. Zaistnieje również możliwość dokonania rozliczenia przez osoby zgłaszające np. kuriera, agenta celnego.
Brexit a usługi
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami przy zakupie usług od kontrahentów z Wielkiej Brytanii otrzymamy fakturę opodatkowaną zgodnie z brytyjskim prawem podatkowym. Należy pamiętać, że takiej transakcji nie można potraktować jako wewnątrzwspólnotowego nabycia usług, a więc nie ma możliwości odliczenia VAT jak stosujemy przy odwrotnym obciążeniu.
Jeśli zaś świadczymy usługi na rzecz podatników brytyjskich, będą one opodatkowane poza Unią Europejską, a więc nie znajdą zastosowania reguły opodatkowania na podstawie przepisów unijnych. W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników mających siedzibę w Unii Europejskiej nadal będą obowiązywać unijne zasady opodatkowania, według których usługa będzie opodatkowana w miejscu siedziby konsumenta.
W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów z UK miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby usługodawcy. Analogicznie – usługi świadczone przez brytyjskie podmioty dla podmiotów niebędących podatnikami z UE, usługi te nie będą objęte unijnym systemem VAT, natomiast usługi świadczone przez podmioty z Unii Europejskiej na rzecz odbiorców brytyjskich będą opodatkowane w UE. W niektórych przypadkach powyższe reguły mogą wymagać ustanowienia przedstawiciela podatkowego na terenie Unii Europejskiej.
Wyjątkiem będą usługi wymienione w art. 28l ustawy o VAT (np. prawnicze, księgowe, tłumaczeniowe, reklamowe) oraz niektóre usługi transportu towarów. Wykluczona zostanie również możliwość korzystania z procedury Mini One Stop Shop (MOSS) dla usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz konsumentów ze Zjednoczonego Królestwa.
W świetle przedstawionych informacji oraz wielu komplikacji spowodowanych przez opuszczenie przez Wielka Brytanie Wspólnoty Europejskiej, wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie czy prowadzenie firmy w UK nadal się opłaca. Coraz więcej osób prowadzących biznes międzynarodowy, chcąc pozostać w Unii Europejskiej, przenosi swoje centra operacyjne do innych krajów UE. Firmy z Anglii przenoszą się w większości do Estonii lub na Litwę, oba te kraje oferują szereg zachęt dla inwestorów opuszczających wyspy.