Stawka VAT a Brexit – Co się zmieni w 2021 r.?

Z dniem 31 grudnia 2020 roku kończy się tzw. okres przejściowy związany z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Opuszczenie Wspólnoty wiąże się z pewnymi zmianami w rozliczeniach z kontrahentami ze Zjednoczonego Królestwa. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w przyszłorocznych transakcjach.

 

Sprzedaż usług kontrahentom z UK

 

Zgodnie z ustawą o VAT miejscem świadczenia, a więc również opodatkowania usług  jest kraj odbiorcy. Następstwem opuszczenia Wspólnoty Europejskiej przez Wielką Brytanię jest wykluczenie z możliwości stosowania zasad opodatkowania jako transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy odbiorca usługi jest zarejestrowany jako płatnik VAT, ponieważ zawsze należy zastosować stawkę 0%.

 

Zakup usług od podmiotów z UK

 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami przy zakupie usług od dostawców z Wielkiej Brytanii otrzymamy fakturę opodatkowaną zgodnie z brytyjskim prawem podatkowym. Pamiętaj, że takiej transakcji nie będziesz mógł potraktować jako wewnątrzwspólnotowego nabycia usług, a więc nie będziesz mógł zastosować odliczenia VAT jak przy odwrotnym obciążeniu.

 

Sprzedaż towarów do UK

 

Nowo obowiązujące zasady obligują przedsiębiorców do opodatkowania sprzedaży towarów tak jak przy eksporcie, czyli z zastosowaniem stawki 0% VAT. Istotną zmianą jest to, że nie jest to już transakcja wewnątrzwspólnotowa – nie będzie więc już konieczności wykazywania jej w informacji podsumowującej.

 

Zakup towarów od kontrahenta z UK

 

Dokonując zakupu i transportu towarów od sprzedawcy z Wielkiej Brytanii, należy zwrócić uwagę, że w myśl nowych przepisów transakcja ta będzie traktowana jako import towarów. Poprzednio miała charakter transakcji wewnątrzwspólnotowej. Pamiętaj, że wprowadzając towar do Unii Europejskiej z kraju trzeciego, to na Tobie będzie ciążyć szereg obowiązków definiowanych przez przepisy celne.

 

Irlandia Północna jako wyjątek

 

Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku, nie mają zastosowania do transakcji z dostawcami z Irlandii Północnej, ponieważ nie jest już sygnatariuszem traktatu o Brexit. Warto podkreślić, że zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług pozostają niezmienne.

Podsumowując, od przyszłego roku zawierając transakcje z partnerami z Wielkiej Brytanii powinieneś zachować szczególną ostrożność. Dokonując operacji należy mieć na uwadze nowe przepisy dotyczące podatku VAT, ponieważ ich pominięcie może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla Twojego przedsiębiorstwa.