Spółka w Czechach
Wśród polskich przedsiębiorców zainteresowanych przeniesieniem swojej firmy za granicę, szczególnym zainteresowaniem cieszy się ostatnio możliwość założenia spółki w Czechach. Bliskie sąsiedztwo i atrakcyjny system prawny oraz podatkowy kuszą wizją założenia firmy w Czechach wiele osób. Podatek dochodowy od spółki w Czechach to 19%, natomiast podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 15% i jest powiększony o 7% daninę solidarnościową dla najlepiej zarabiających. Czy te różnice powodują faktyczną chęć zmiany swojej rezydencji podatkowej? Czy spółka w Czechach lub w szerszym ujęciu – firma w Czechach to dobre rozwiązanie ze względów innych niż podatki? Czechy mają sporo do zaoferowania przedsiębiorcom rozpoczynającym w tym kraju działalność biznesową. Porównując oba systemy prawne, można dojść do wniosku, że firma w Czechach a działalność w Polsce to zupełnie inne realia prowadzenia biznesu.
Zadzwoń do nas! Nasi prawnicy chętnie odpowiedzą na twoje pytania i doradzą gdzie najlepiej założyć spółkę.
Dlaczego warto założyć spółkę w Czechach
Fakt, że spółka w Czechach to rozwiązanie, w kierunku którego coraz chętniej spogląda wielu polskich przedsiębiorców, nie może być dziełem przypadku. Przed podjęciem decyzji o ewentualnych przenosinach, należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, Czechy przynajmniej teoretycznie nie prezentują się pod tym względem korzystniej od Polski, jednak nominalna wartość obciążenia nie zawsze przekłada się na wysokość rzeczywistych należności odprowadzanych do fiskusa. Rejestracja firmy w Czechach niesie ze sobą również inne konsekwencje, w tym związane z podatkiem VAT, składkami zdrowotnymi i społecznymi, kosztami prowadzenia działalności czy wymaganiami, jakie musi spełniać spółka w Czechach. Jak prezentuje się bilans zysków i strat?
Spółka w Czechach – udogodnienia dla przedsiębiorców
Spółka w Czechach może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z wielu branż. Niewątpliwą zaletą posiadania spółki w Czechach jest możliwość zakupu przez czeskie spółki samochodów bez podatku akcyzowego oraz odliczenie pełnego VAT-u. Podatek dochodowy od spółek w Czechach wynosi 19%, a więc jest nawet wyższy niż w przypadku małych spółek w Polsce. Spółka w Czechach generująca dochód do ok. 16 500 PLN jest dodatkowo rocznie zwolnione z VAT. Plusem do założenia spółki w Czechach może być również niski wymagany kapitał zakładowy – wynosi on 1 KCZ (ok. 15 groszy), jednak często takie czeskie spółki postrzegane są jako firmy-wydmuszki, a z założeniem spółki w Czechach łączą się wysokie opłaty administracyjne (wynoszące nawet 10 tys. CZK za spisanie aktu notarialnego czy opłaty sądowe).
Nie tylko spółka w Czechach – rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców
Co ciekawe, na założenie firmy w Czechach, lecz nie pod postacią spółki, coraz chętniej decydują się także osoby samozatrudnione, mikroprzedsiębiorcy i w freelancerzy – przedstawiciele wolnych zawodów. Za naszą południową granicą funkcjonuje podatek ryczałtowy, który wiąże się z identycznymi zaliczkami i składkami odprowadzanymi co miesiąc przez cały rok kalendarzowy, który jest równoznaczny z lokiem podatkowym i co ważne, relatywnie niski. Mała firma w Czechach to korzystne rozwiązanie, jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Podatek dochodowy w Czechach w formie ryczałtowej nie przysługuje między innymi płatnikom VAT oraz osobom zatrudnionym i opłacającym składki zdrowotne poza granicami Czech. Należy też pamiętać o zagrożeniach wynikających z prowadzenia działalności z Czechach, która jest faktycznie wykonywana z terytorium Polski. Taka pozorna konstrukcja może doprowadzić do problemów z polskim fiskusem oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Podatki w Czechach czy liczy się tylko wysokość obciążenia?
Niewątpliwie zaletą posiadania spółki w Czechach jest przyjazny i prosty system podatkowy naszych południowych sąsiadów, który pozwala czeskiej spółce na odliczenie od 40% do 60% kosztów prowadzenia działalności, bez konieczności jej dokumentowania. Zatem w praktyce podatek, jaki odprowadza spółka w Czechach może okazać się sporo niższy niż w Polsce, a wiele zależy od profilu działalności przedsiębiorstwa I generowanych kosztów.
Firma w Czechach – podatek vat
Zakładając firmę w Czechach, warto również zwrócić uwagę na podatek VAT, który w podstawowej stawce wynosi 21%, w stawce obniżonej 15%, a nawet 10% (dla książek oraz leków). Limit zwolnienia z VAT obrotu na rynku czeskim to 1 mln CZK (ok. 168 tys. PLN). Decydując się na założenie spółki w Czechach, należy wziąć pod uwagę trudności w rejestracji do VAT (rejestracja trwa ok. 30 dni), duże koszty ubezpieczeń zdrowotnych (przy wysokich kategoriach zarobków) oraz konieczność przedstawienia zaświadczenia o niekaralności.
Warto też pamiętać, że samo przeniesienie spółki do Czech nie gwarantuje zwolnień z płacenia podatków w Polsce. O tym, gdzie jest nasza rezydencja podatkowa decyduje faktyczne centrum naszych interesów życiowych i gospodarczych. Firma w Czechach bywa opłacalnym finansowo rozwiązaniem, choć nie dla każdego. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertami i skorzystać z możliwego wsparcia. Z całą pewnością spółka w Czechach wiąże się z mniej skomplikowanymi podatkami i prawem podatkowym.
Zalety posiadania spółki w Czechach
- Niski wymagany kapitał zakładowy
- Przyjazny i prosty system podatkowy
- Podatek VAT w wysokości 21% (w obniżonej stawce 15% i 10%)
- Płaska stawka podatku dochodowego spółek (19%)
- Składki i emerytury przedsiębiorców uzależnione od uzyskanego dochodu
- Brak obowiązku posiadania kas fiskalnych
- 1 mln CZK limit zwolnienia z VAT
- Zdalny dostęp do urzędów
- Ograniczona biurokracja oraz opłaty administracyjne
Spółka w Czechach – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Spółka w Czechach często wybierana jest przez przedsiębiorców z branży informatycznej, nowych technologii czy tzw. Freelancerów (ze względu na korzystne ryczałtowe opodatkowanie). Na założenie czeskiej spółki decydują się też często firmy e-commerce, marketingowe, usługowe oraz spółki handlowe. Spółka w Czechach może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, których przychód netto rocznie przekracza 200 tys. zł. Jedną z ważniejszych korzyści stanowi fakt, że spółka w Czechach przy dobrej znajomości tamtejszego systemu prawnego może liczyć na atrakcyjne optymalizacje podatkowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że prawo dotyczące spółek i podatków za naszą południową granicą nie zmienia się tak często, jak ma to miejsce w Polsce.
Firma w Czechach a działalność w polsce – podsumowanie
Spółka w Czechach to atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy pragną uniknąć skomplikowanego systemu podatkowego, znanego z Polski. Chociaż sama rejestracja firmy w Czechach nie należy do najłatwiejszych i najszybszych, choćby z powodu oczekiwania na rejestrację jako płatnik VAT, a nominalnie podatki w Czechach kształtują się na zbliżonym poziomie do polskich, długofalowa spółka w Czechach bywa bardzo opłacalna, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorstw osiągających wysoki dochód.
Zakres naszych usług dla spółek w Czechach
Nasza kancelaria Thompson&Stein zapewni Twojej spółce w Czechach:
- Kompleksową obsługę procesu rejestracji firmy
- Obsługę księgową
- Siedzibę firmy (adres)
- Contact person
- Obsługę korespondencji
- Pomoc w otwarciu rachunku bankowego
- Pomoc w uzyskaniu licencji – jeśli jest wymagana do danego typu działalności
- Wsparcie na każdym etapie – zakładania spółki w Czechach
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ