Rachunek osobisty za granicą – czy warto?

 

Wielu naszych klientów pracujących lub prowadzących legalną działalność na terenie Polski, zwraca się z pytaniami, czy może posiadać osobisty rachunek bankowy poza granicami kraju? Jak wygląda procedura jego założenia? Czy warto posiadać rachunek za granicą?

 

Czy rezydent Polski może posiadać rachunek poza Polską?

 

Jak najbardziej tak. Osoba przebywająca na terenie Polski ponad 183 dni, aktywna zawodowo, której rodzina znajduje się na terytorium Polski, zawsze będzie uznawana za polskiego rezydenta podatkowego. Oznacza to, iż powinna raportować i płacić podatki od wszystkich swoich dochodów polskiemu fiskusowi. Niezależnie, czy dochody te są uzyskiwane na terytorium kraju zamieszkania, czy też w innym miejscu. Nie wyklucza to jednak możliwości posiadania rachunku bankowego w banku, który nie ma swojej siedziby w Polsce. Każdy Polak ma prawo posiadania zagranicznego rachunku bankowego. Oczywiście, będąc polskim rezydentem podatkowym, taki fakt zostanie odnotowany w ramach Common Reporting Standard, a informacje o fakcie posiadania takiego rachunku przekazane polskim władzom.

 

 

Co do zasady nie ma jednak nic złego w posiadaniu rachunku w banku zagranicznym. W wielu wypadkach może być to bardzo dobre rozwiązanie dla naszych oszczędności.

 

Czy mieszkaniec Polski może gromadzić oszczędności za granicą?

 

Posiadanie rachunku oszczędnościowego, nie tylko w Polsce ale również w banku zagranicznym z całą pewnością jest doskonałym przykładem geograficznej dywersyfikacji naszych oszczędności. Nie trzymając całości posiadanych przez nas środków w jednym kraju uniezależniamy się od jego bieżącej sytuacji politycznej, decyzji nadzoru bankowego, czy ogólnie sytuacji gospodarczej. Ciężko jest obecnie uwierzyć, aby jakikolwiek cywilizowany rząd kraju należącego do Unii Europejskiej podjął decyzję np. o nacjonalizacji naszych oszczędności, ale dywersyfikacja geograficzna z całą pewnością uchroni nas również przed takim ryzykiem.

 

Jak wygląda procedura założenia rachunku za granicą?

 

Wszystkie banki w Unii Europejskiej posiadają wdrożone procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. W większości z nich oferta prowadzenia rachunku bankowego zawężona jest wyłącznie do rezydentów kraju w którym bank posiada siedzibę, na terenie którego działa. Takie instytucje są zamknięte na przyjmowanie jako swoich klientów obcokrajowców. Aby nie tracić czasu, warto więc powierzyć prowadzenie procesu specjalistom, dzięki czemu nie będziemy tracili niepotrzebnie czasu i pieniędzy na bezproduktywne aplikacje. Prawnicy Kancelarii Thompson&Stein składają w imieniu klientów aplikacje o otwarcie rachunku w bankach zagranicznych, które wiemy, iż akceptują nierezydentów jako swoich klientów. Bank dobieramy pod kątem wymagań klientów, dotyczących np. łatwości dostępu do środków, bankowości internetowej, geograficznego położenia, produktów dodatkowych oferowanych przez bank czy szybkości procesu otwarcia konta. W większości przypadków, po wstępnej akceptacji, konieczna jest osobista wizyta w oddziale, w towarzystwie naszego reprezentanta. Częścią procedur AML w bankach jest procedura KYC (Know Your Customer), w ramach której wymagane jest chociaż jedno osobiste spotkanie w placówce bankowej.

 

 

Czy komornik może zająć rachunek w banku poza Polską ?

 

Co do zasady, Polski komornik nie może prowadzić egzekucji z zagranicznego rachunku bankowego. Oznacza to, że polski komornik nie może zając rachunku klienta prowadzonego poza terytorium Polski. Oczywiście, będzie to mógł zrobić komornik pochodzący z kraju w którym swoją siedzibę ma bank prowadzący konto. Nie istnieją jednak zunifikowane sposoby porozumiewania się komorników, a taka egzekucja nierzadko będzie wymagała również potwierdzenia lokalnego sądu.

>>Więcej na temat zajęcia komorniczego zagranicznego rachunku bankowego, można przeczytać pod tym linkiem.   <<

 

Europejski Nakaz Zabezpieczenia na rachunku bankowym

 

Od roku 2017 funkcjonuje Europejski Nakaz Zabezpieczenia na rachunku bankowym, umożliwiającym zabezpieczenie środków na rachunku bankowym dłużnika w innym państwie członkowskim UE. Warto jest jednak wiedzieć, iż wydawany jest on jedynie w sprawach o charakterze transgranicznym (międzynarodowym), przy czym sąd prowadzący postępowanie lub miejsce zamieszkania wierzyciela musi znajdować się w innym państwie członkowskim, niż państwo w którym prowadzony jest rachunek bankowy dłużnika. Celem tego mechanizmu jest ułatwianie odzyskiwania długów w UE.

 

Ile kosztuje założenie i prowadzenie prywatnego rachunku za granicą?

 

Koszty założenia rachunku uzależnione są od kilku czynników takich jak:

– wynagrodzenie Kancelarii reprezentującej klienta – koszty takiego postępowania zaczynają się od mniej więcej EUR 600 i uzależnione są od jurysdykcji w której zakładany jest rachunek;

– konieczność uwiarygodnienia i tłumaczenia dokumentów – niektóre banki będą wymagały dodatkowej dokumentacji, która powinna zostać przetłumaczona na język obowiązujący w kraju w którym działają, w części przypadków koniecznym będzie nadanie im klauzuli apostille;

– opłata za rozpatrzenie wniosku – bardzo często banki w Unii Europejskiej stosują dodatkową opłatę za rozpatrzenie wniosku o otwarcie rachunku dla osoby nie będącej rezydentem danego kraju (taką opłatę stosuje nawet polski mBank Korporacyjny).

 

Koszty prowadzenia rachunku zazwyczaj są zbliżone do komercyjnych kosztów prowadzenia rachunku w Polsce. Raczej nie można liczyć na darmowe prowadzenie rachunku, ale o ile nie wybieramy rachunków w Szwajcarii czy Liechtensteinie, opłaty znacząco nie odbiegają od znanych nam lokalnie.