Programista w Estonii – kiedy opłaca się otworzyć tam firmę?

Jesteś programistą i myślisz o założeniu spółki w Estonii? Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki, żeby to rozwiązanie było korzystne i nie przysporzyło ci dodatkowych problemów z fiskusem.
Firma w Estonii – stanowcze „nie” dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Na wstępie kluczowy dla nas jest rodzaj działalność jaką chcesz prowadzić w Estonii. Jeśli mieszkasz w Polsce i myślisz o założeniu za granicą jednoosobowej działalności gospodarczej to stanowczo będziemy ci ją odradzać. Po pierwsze jest to nieopłacalne, a po drugie naraża cię na dodatkowe koszty i kary. Estoński system podatkowy, a konkretnie jego korzyści dotyczą podatku CIT, a więc podatku dochodowego od osób prawnych, a nie osób fizycznych. Estoński PIT jest rozliczany analogicznie do PIT-u od prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Tak więc od razu tracisz to, na czym ci zależało, a więc łatwą reinwestycję środków do momentu wypłaty dywidendy.
Dodatkowo narażasz się polskiemu fiskusowi. Mieszkasz w Polsce i tu prowadzisz swoją działalność – jesteś więc polskim rezydentem podatkowym. W momencie kontroli podatkowej, nawet po latach, urząd skarbowy może się do ciebie zwrócić o opłacenie zaległych podatków wraz z odsetkami karnymi.
W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej spółka jest odrębną osobą prawną, która posiada swoją rezydencję podatkową w kraju rejestracji. I to właśnie estońska spółka OÜ, będąca odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. jest najczęściej wybieraną formą działalności w Estonii.
Kiedy założenie spółki w Estonii ma sens?
Przede wszystkim wtedy, kiedy masz zagranicznych klientów i podwykonawców. Nie oznacza to, że nie może być pośród nich polskich kontrahentów, ale nie powinni oni dominować. Jednym z wymogów jest także podejmowanie kluczowych decyzji z punktu widzenia spółki w Estonii. Bardzo ważne jest również konto bankowe spółki, które powinno być założone poza Polską. Zarówno urzędy, jak i sądy estońskie akceptują rachunki bankowe zakładane w instytucjach mających licencję na wydawanie pieniądza elektronicznego tzw. E-money institutions jak Revolut czy TransferWise, często nazywanych bankami internetowymi.
Jeśli jednak masz klientów i podwykonawców w Polsce, polski rachunek bankowy oraz siedzibę zarządu to twoja spółka może zostać uznana za polskiego rezydenta podatkowego. Wiąże się to z koniecznością zapłaty podatków od działalności także i w Polsce.
Jakie są koszty prowadzenia spółki w Estonii?
Nie jesteśmy w stanie podać kwoty, od której opłaca się założyć spółkę w Estonii. Możemy jednak podać średnie koszty utrzymania w skali roku, a to pozwoli Ci stwierdzić, czy jesteś w stanie je ponieść. Utrzymanie estońskiej spółki OÜ to około 2 tysięcy euro rocznie i co istotne, te koszty nie wzrastają proporcjonalnie do przychodów. W skład tych kosztów wchodzi adres rejestrowy, contact person oraz podstawowa księgowość. Do tego oczywiście dochodzi jednorazowy koszt założenia spółki w Estonii.
Podsumowując, spółka OÜ w Estonii jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają międzynarodowych klientów i są w stanie ponieść roczne koszty utrzymania spółki w Estonii. Jej największą zaletą jest możliwość reinwestowania osiągania dochodów w dalszy rozwój firmy. Jeśli chcesz mieć pewność, że spółka w Estonii jest dla Ciebie, nie zwlekaj, skonsultuj swoje plany z naszymi prawnikami.