Podatek przy wypłacie dywidendy a zagraniczna osoba prawna

 

Dystrybucja zysków w postaci dywidendy ze spółek kapitałowych co do zasady powoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego od zysków kapitałowych po stronie udziałowca. Powoduje to niekorzystny model podwójnego opodatkowania – podatek na poziomie spółki jak i wspólnika. Jak zatem uniknąć podatku przy wypłacie dywidendy do wspólnika, będącego zagraniczną osobą prawną?

 

Podmiotem zobowiązanym do naliczenia i opłacenia podatku jest firma wypłacająca dywidendy. W przypadku, gdy dywidenda jest wypłacana przez firmę polską do udziałowca, który jest firmą zagraniczną warto sprawdzić czy dywidenda nie będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

 

Kiedy można uniknąć podatku przy wypłacie dywidendy do wspólnika, który jest zagraniczną osobą prawną?

 

Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli zostaną spełnione łącznie cztery warunki:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP;

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż – 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4) spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Na podstawie ust. 4b zwolnienie to ma również zastosowanie tylko w przypadku, gdy okres 2 lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w wysokości minimum 10% udziałów przez spółkę, uzyskująca dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, mającej siedzibę lub zarząd na terytorium RP upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

Dodatkowym warunkiem korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodów z tytułu dywidend jest brak zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów spółki zagranicznej, bez względu na źródło ich osiągania. Oznacza to w praktyce, że spółka wypłacająca dywidendę powinna żądać oświadczenia od spółki otrzymującej dywidendę, że jej dochody nie są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. W przypadku korzystania ze zwolnienia od całości swoich dochodów przez spółkę otrzymującą dywidendę podatek zostanie pobrany. Zasada ta uniemożliwia stworzenie sytuacji, w której dywidenda nie byłaby nigdzie opodatkowana.

 

 

Co w przypadku niedotrzymania warunków? 

 

W przypadku niedotrzymania warunku czasowego posiadania udziałów (akcji), udziałowiec jest zobowiązany do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) z udziałów w zyskach osób prawnych w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Art. 22 ust. 4 – 4d jest polską implementacją dyrektywy unijnej “Parent-Subsidiary” w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych Państw Członkowskich.

Szczegółowy wykaz spółek, których dotyczą regulacje w poszczególnych państwach członkowskich, można znaleźć w Załączniku nr 1 Dyrektywy.

 

Przykład:

Spółka kapitałowa prawa estońskiego posiada 70% udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Intencją estońskiej spółki jest utrzymanie kontroli przez co najmniej 2 lata. Polska spółka dokonując wypłaty dywidendy nie potrąca w Polsce podatku od zysków kapitałowych. Zgodnie z estońskim prawem fakt otrzymania wypłaty dywidendy nie powoduje konieczności zapłaty podatku. Spółka estońska odprowadzi podatek CIT tylko w momencie dystrybucji zysków do udziałowców.  Mechanizm ten pozwala na bieżące lokowanie środków ze spółek córek w spółce dominującej, bez dodatkowego ciężaru podatkowego.