Odebrałeś kartę e-rezydenta i zastanawiasz się jak z niej korzystać? Sprawdź!

Jeśli stałeś się właśnie posiadaczem karty estońskiej e-rezydencji i chciałbyś ją efektywnie wykorzystać w budowaniu swojego nowego biznesu – ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Podpowiadamy w nim, na co zwrócić uwagę podczas rejestracji spółki w Estonii.
Czym e-rezydencja naprawdę jest, a z czym bywa mylona?
Zauważamy, że wciąż wiele osób utożsamia program e-rezydencji z rezydencją podatkową. Nic dziwnego, ponieważ taką rezydencję przywodzi na myśl sama nazwa programu. Zdarza się, że nowi e-rezydenci zakładają, że wraz z uzyskaniem karty nie muszą już płacić w Polsce podatków. Spieszymy zatem z wyjaśnieniem. Jeśli przez większość roku mieszkasz w Polsce, masz tu rodzinę i to właśnie tutaj prowadzisz swój biznes, to jesteś polskim rezydentem podatkowym. Co więcej, możemy zapewnić, że polski fiskus łatwo to zweryfikuje.
W skrajnych przypadkach mylona jest także z dokumentem tożsamości.
Gdybyśmy mieli przyrównać do czegoś e-Rezydencję, to byłby to po prostu certyfikowany podpis elektroniczny, który ułatwia prowadzenie biznesu. Dzięki temu programowi można prowadzić firmę, praktycznie nie wychodząc z domu.
Podsumowując, e-rezydencja jest dobrym narzędziem dla kogoś, kto planuje założenie lub rozwój biznesu. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej Estonia nie będzie ucieczką od rodzimych podatków, bo te, ze względu na polską rezydencję podatków wciąż będą nieuniknione.
Jak założyć spółkę w Estonii?
Poprzez e-rezydencje możesz założyć estońską spółkę Osaühing (OÜ), która jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. To najczęściej wybierana forma prawna ze względu na ograniczoną odpowiedzialność właścicieli za zobowiązania spółki w Estonii oraz stosunkowo prostą procedurę założenia. Kapitał zakładowy wynosi minimalnie 2,5 tysiąca euro, ale co ważne nie musi być wpłacony od razu. Powinien zostać opłacony przed pierwszą wypłatą dywidendy lub w ciągu maksymalnie 10 lat. Tutoriale, pokazujące jak to zrobić za pomocą e-rezydencji znajdziesz tutaj. Jeśli chcesz założyć spółkę akcyjną, to jedynym sposobem jest podpisanie umowy spółki w Estonii w formie aktu notarialnego u estońskiego notariusza. Możesz także udzielić pełnomocnictwa kancelarii prawnej, dzięki czemu Twoja wizyta w Estonii nie będzie konieczna.
Kim jest wymagana Contact Person?
Czymś, co może Cię zaskoczyć jest wymagana przez estoński Commercial Code tzw. Contact Person. Jest to podmiot wyspecjalizowany podmiot taki jak np. kancelaria prawna czy notariusz, którego zawiadomienie jest traktowane jako zawiadomienie spółki. W Estonii wielu przedsiębiorców z całego świata zakłada swoje firmy. Przy czym dalej rezydują w krajach, z których pochodzą. Pojawiły się więc problemy z potwierdzeniem doręczeń listów od instytucji czy też sądowych. Dlatego też, w przypadku spółek w Estonii, które posiadają obcokrajowców w zarządzie, od początku 2018 roku jest wymagana Contact Person. Obowiązkiem firmy świadczącej taką usługę jest przyjmowanie w imieniu firmy dokumentów procesowych i oświadczeń.
Estoński adres dla firmy
Rejestrując spółkę w Estonii, musisz zadbać o jej estoński adres. Bez niego, twoja spółka w Estonii nie zostanie zarejestrowana. Możesz śmiało skorzystać z usług wirtualnych biur, ponieważ są one honorowane.
Jakie są koszty prowadzenia spółki w Estonii?
Koszty prowadzenia spółki w Estonii są porównywalne do prowadzenia jej w Polsce. Na pewno musisz uwzględnić obsługę księgową oraz opłaty za wspomniane wyżej usługi takie jak Contact Person czy biuro rejestrowe. Najogólniej mówiąc, wysokość kosztów uzależniona jest od specyfiki działalności twojej firmy oraz generowanych obrotów. W przypadku Estonii oszczędności podatkowe często wielokrotnie przewyższają podnoszone koszty utrzymania spółki.