Obowiązki dotyczące kasy fiskalnej w 2022 roku

obowiązki dotyczące kasy fiskalnej w 2022

Coraz większa grupa przedsiębiorców sprzedających towary i usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom ryczałtowym, jest zobowiązana do używania kasy fiskalnej. Kto musi ją posiadać, a kto jest zwolniony z tego obowiązku? Jakie zmiany obowiązują od 2022 roku? W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

 

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2022 roku

 

Na liście towarów i usług objętych obowiązkiem rejestracji na kasie fiskalnej są:

1) dostawy: gazu płynnego, paliw silnikowych, silników spalinowych, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep, naczep i kontenerów, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, nośników danych, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, perfum i wód toaletowych

2) świadczenie usług: samochodowych przewozów pasażerskich, przewozu osób taksówkami, naprawy pojazdów silnikowych, wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych, badań i przeglądów technicznych pojazdów, opieki medycznej, prawniczych, doradztwa podatkowego, fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, związanych z wyżywieniem, rozrywką i rekreacją

Szczegółową listę znajdziesz w art. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

 

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej w 2022 roku

 

Zwolenienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej może być:

1) Podmiotowe – obejmuje podatników, których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty 20 000 zł z wyjątkiem ww. usług i towarów objętych obowiązkiem.

 

2) Przedmiotowe – usługi i towary zwolnione to m.in.: usługi związane z rolnictwem, energia elektryczna, paliwa gazowe, usługi związane ze zbieraniem odpadów, usługi pocztowe, telekomunikacyjne, finansowe i ubezpieczeniowe, czynności notarialne, dostawa towarów i świadczenie usług na rzecz pracowników podatnika, dostawa towarów w systemie wysyłkowym oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych, jeżeli dostawca otrzyma całą zapłatę za pośrednictwem poczty lub przelewu bankowego.

Szczegółowa lista usług i towarów znajduje się w załączniku do ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

 

Nowości w przepisach dotyczących kasy fiskalnej w 2022 roku

 

Od 1 stycznia 2022 przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić konsumentowi możliwość zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego (np. karta płatnicza, BLIK) w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana – w lokalu i poza lokalem przedsiębiorstwa. Przepis ten dotyczy przedsiębiorców, którzy są zobowiązani do ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Uwaga – przelew z rachunku bankowego nie jest instrumentem płatniczym.

Od 1 lipca 2022 przedsiębiorcy, którzy stosują kasę on-line oraz przyjmują płatności terminalem, muszą zapewnić połączenie tych urządzeń. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara 5 000 zł.