Na czym polegają gruzińskie “Strefy Wirtualne”

Gruzja, na arenie międzynarodowej, staje się coraz bardziej popularnym miejscem do prowadzenia biznesu. Jedną z zalet posiadania spółki w Gruzji są Wirtualne Strefy, oferujące nowe możliwości dla firm z branży IT. Czym dokładnie jest tak zwana “wirtualna strefa”?

Gruzińska Virtual Zone to zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej dla firm informatycznych, bez względu na ich wielkość i specyfikę świadczonych usług IT. Virtual Zone oferuje takie korzyści jak: 0% podatku od osób prawnych, 0% podatku VAT, 5% podatku od zysków kapitałowych od dywidend oraz brak rocznych opłat licencyjnych.

Gruzja udowodniła, że jest krajem, w którym system prawny jest przyjazny dla biznesu. Rejestracja firmy jest prosta, otwarcie konta bankowego jest szybkie, korupcja jest nieobecna, a zapewnienie prywatności przedsiębiorcom jest na najwyższym poziomie. Warto zauważyć, że 2 lata temu Gruzja zobowiązała się do globalnej automatycznej wymiany informacji o rachunkach bankowych i wspólnego standardu raportowania (CRS) dotyczącego rachunków bankowych na poziomie globalnym.

Jak założyć firmę w Gruzińskiej Strefie Wirtualnej?

 

W gruzińskiej strefie wirtualnej firmę można założyć lub kupić w ciągu 1 dnia oraz w pełni zarządzać nią zdalnie. Firma nie musi płacić opłaty licencyjnej, otrzymuje 0% podatku od zysku firmy oraz 0% VAT. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje pewna zasada – mianowicie biznes nie może być prowadzony na terenie Gruzji, a więc i klienci nie mogą być miejscowi. Nie jest wymagane zatrudnianie pracowników w Gruzji ani powoływanie lokalnego zarządu.

Korzyści podatkowe dla firmy ze statusem strefy wirtualnej to zwolnienie z następujących podatków: podatki od dochodów uzyskanych z dostaw swoich produktów poza Gruzję, podatek od wartości dodanej lub VAT od produktów dostarczanych poza Gruzję, cła eksportowe na produkty, minimalne podatki i cła od dochodów uzyskanych wewnątrz Gruzji. Dochód jest zwolniony z 18% podatku VAT i 15% podatku dochodowego od osób prawnych, tak długo jak firma dostarcza swoje produkty tylko do klientów spoza terytorium Gruzji. Korzyści podatkowe dotyczą tylko klientów, których obsługujesz, a którzy mają siedzibę poza Gruzją (klienci w Gruzji będą opodatkowani według zwykłej stawki nie obowiązującej w strefie wirtualnej).

Wypłata dywidendy

 

W przypadku wypłaty dywidendy (na rzecz osoby fizycznej lub udziałowca, który jest osobą prawną niebędącą rezydentem), jedyny gruziński podatek od dywidendy wynosi 5% i jest płacony przez spółkę do budżetu państwa w momencie wypłaty dywidendy. Dywidendy wypłacane w Gruzji gruzińskiemu udziałowcowi nie będą wliczane do podstawy opodatkowania takiej osoby, jeżeli dywidendy są wypłacane zagranicznemu udziałowcowi, opodatkowanie takiego udziałowca w kraju jego rezydencji podatkowej będzie analizowane z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez dany kraj z Gruzją (jeżeli taka istnieje). Jeżeli dochód podmiotu strefy wirtualnej nie jest wypłacany w formie standardowej dywidendy, lecz w inny sposób przewidziany prawem, wówczas 5% podatek u źródła w Gruzji nie zostanie zapłacony i nie wystąpią żadne podatki w Gruzji. Wszystkie wydatki na dochód uzyskany z dostaw produktów technologii informacyjnej poza lub w obrębie Gruzji będą odliczane od dochodu brutto zgodnie z udziałem w zyskach z dostaw na jej terytorium.

W jaki sposób można uzyskać status podatkowy Virtual Zone?

Status podatkowy Virtual Zone przysługuje firmom IT, które zarejestrowały swoją działalność w Gruzji. Musisz posiadać pewną substancję biznesową (tzw. substance) w Gruzji (np. lokalne biuro z gruzińskimi pracownikami), mieć dostęp do gruzińskiego konta bankowego i numeru telefonu.

Jeśli już wiesz, że rzeczywiście kwalifikujesz się do statusu podatkowego VZ, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak się o niego ubiegać.

Najczęstszą formą prawną firmy w Gruzji jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC), której rejestracja trwa zazwyczaj 1 dzień roboczy i nie wymaga minimalnego kapitału. Po zakończeniu procesu rejestracji, zdefiniowaniu działalności IT w statucie spółki, firma może ubiegać się o status Wirtualnej Strefy. Nie ma minimalnego okresu, w którym firma musi prowadzić działalność w sektorze IT. Średni czas otrzymania statusu to 10 dni. Po złożeniu wniosku, status jest przyznawany przez władze lokalne z mocy prawa, a wnioskodawca otrzymuje elektroniczny certyfikat potwierdzający przyznanie statusu. Status Wirtualnej Strefy jest bezterminowy. Po uzyskaniu statusu podmiotu Virtual Zone, firma może liczyć na znaczne korzyści podatkowe.

Status wydany firmie IT przez władze podatkowe nie zostanie odebrany, jeśli firma spełni główne wymagania dotyczące świadczenia swoich usług IT za granicą.