Licencje kryptowalut na Litwie – kto i w jaki sposób może je uzyskać?

Litwa w ostatnim czasie jako kolejny po Estonii kraj nadbałtycki staje się jurysdykcją przyjazną dla podmiotów świadczących usługi w zakresie walut wirtualnych. Kraj ten postanowił otworzyć się na nowy rynek i umożliwić pozyskanie licencji kryptowalut na Litwie.
Zastanówmy się zatem jakie warunki trzeba spełnić, żeby posiadać licencję kryptowalut na Litwie. Prostota postępowania w zakresie pozyskania licencji na kryptowaluty na Litwie, szybkość jej wpisu, a także przyjazność regulatora to szereg dobrych argumentów, żeby zainteresować się kwestią licencji walut wirtualnych na Litwie.
Kto może uzyskać licencję na kryptowaluty na Litwie?
Pozyskanie licencji kryptowalut na Litwie jest możliwe dla Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (litewska Spółka UAB). Spółka ta jest zawiązywana przed litewskim notariuszem i może zostać zawiązana przez jedną lub więcej osób prawnych lub fizycznych. Spółka taka musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości 2.500 EUR i kapitał taki musi zostać opłacony w całości, poza tym Spółka musi oczywiście posiadać adres rejestrowy (do którego posiada tytuł prawny), jednego dyrektora (uprawnionego do reprezentacji Spółki). Spółki litewskie wpisuje się do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców.
Sama licencja kryptowalut na Litwie dzieli się tak naprawdę na dwie dotyczące dwóch przedmiotów działalności – (I) oferowanie usług w zakresie przechowywania cudzych kryptowalut (tzw. usługa wallet), (II) oferowanie usług w zakresie wymiany walut wirtualnych na inne waluty wirtualne lub waluty fiducjarne (tzw. kantor kryptowalut). Warunki pozyskania z każdej licencji kryptowalut na Litwie są takie same.
Jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać licencję na kryptowaluty na Litwie?
Przede wszystkim Spółka wnioskująca o licencję kryptowalut na Litwie musi spełniać wymagania formalne związane z samym zawiązaniem podmiotu, o czym była mowa powyżej. Ponadto spółka musi posiadać odpowiednią politykę AML i wdrożone procedury KYC. Spółka powinna również posiadać AML Compliance Officera, którym może być powołany członek zarządu.
Właściwie skompletowany wniosek o licencję kryptowalut na Litwie zostaje rozpoznany przez Financial Crimes Investigation Service (FCIS), który dokonuje zbadania treści wniosku oraz dokumentów. FCIS ma do tego uprawnienie do zażądania dodatkowych dokumentów, wskazujących doświadczenie AML Compliance Officera w zakresie usług walut wirtualnych, a także dokładnych opisów dotyczących planowanej działalności.
Dla kogo licencja kryptowalut na Litwie to dobre rozwiązanie?
Spółka wraz z licencją kryptowalut na Litwie jest świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnych startupów, które chcą korzystać z dogodnych rozwiązań podatkowych, przyjaznej administracji oraz pełnej elektronizacji życia publicznego. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy sprawdzą czy licencje na kryptowaluty na Litwie to dla Państwa dobre rozwiązanie.
WIĘCEJ NA TEMAT LICENCJI NA KRYPTOWALUTY NA LITWIE PRZECZYTASZ TUTAJ