KIEDY SPÓŁKA Z O.O. MA PRAWO DO PŁACENIA 9% PODATKU CIT?

Prowadzenie spółki nieodzownie wiąże się z podatkiem CIT. Wiele mówi się w Polsce o estońskim CIT-cie, który tak naprawdę z estońskim CIT-em, gdzie konstrukcja podatku dochodowego obejmuje wszystkie przedsiębiorstwa, ma niewiele wspólnego. W Polsce „estoński CIT” przez liczne wymogi i wykluczenia dotyczy tylko wybranych. Jak więc wygląda podatek CIT w Polsce? Jakie są jego stawki? Kto może liczyć na 9% podatku? O tym przeczytacie w poniższej publikacji.  

 

Kto jest objęty obowiązkiem CIT?

 

Podatkiem CIT objęte są wszystkie osoby prawne: spółki prawa handlowego, podatkowe grupy kapitałowe i inne osoby prawne, np. stowarzyszenia, banki, fundacje.

Spółki, mające siedzibę w Polsce, obciążane są podatkiem CIT od całości swoich dochodów, te zaś, które nie mają siedziby lub zarządu w Polsce, płacą podatek od tej części dochodów, które uzyskują na terenie Polski. Podstawowa stawka CIT to 19%, jednak spełniając pewne warunki, spółki w Polsce mają prawo do 9% stawki podatku.

 

Kiedy spółka z o. o. może płacić 9% stawkę CIT?

 

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że 9%-stawka CIT ma zastosowanie tylko do opodatkowania przychodów (dochodów) innych, niż z zysków kapitałowych, jednak zyski te są również wliczane przy określaniu niżej wspomnianego limitu dochodów.

Spółki mają prawo do płacenia preferencyjnej stawki podatku, jest to jednak uzależnione od kilku warunków, które podatnicy muszą spełnić:

  • ich przychody osiągnięte w bieżącym roku podatkowym nie mogą przekroczyć wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro (przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł). Limit ten został w 2021 r. podniesiony do wyżej wspomnianej kwoty z dotychczasowego, wynoszącego 1.200.000 euro, został więc tym samym zrównany z limitem dochodów właściwym dla małych podatników.

 

  • posiadają status małego podatnika, czyli takiego, którego przychody ze sprzedaży wraz z należnym VAT z poprzedniego roku nie przekroczyły równowartości 2.000.000 euro. Kwotę tę przelicza się według średniego kursu euro obowiązującego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku. Odstępstwem od tej zasady są spółki komandytowe, które podatek dochodowy od osób prawnych objął od 1 maja 2021r. W tym przypadku pod uwagę będą brane przychody ze sprzedaży z okres od 1 maja do 31 grudnia 2021r.

 

  • rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. W tym przypadku spółki nie muszą mieć statusu małego podatnika, jednak wtedy preferencyjna stawka dotyczy tylko roku rozpoczęcia działalności. Wśród podatników rozpoczynających działalność wyjątkiem są podmioty, które powstały na skutek określonych działań restrukturyzacyjnych. Podatnicy, którzy powstali wskutek połączenia, przekształcenia lub podziału innych podatników nie mogą stosować 9% stawki CIT w roku rozpoczęcia działalności i roku bezpośrednio po nim następującym. Jednak i od tej zasady jest wyjątek. Stanowi go przekształcenie spółki w inną spółkę.

 

Kiedy podatnik traci prawo do 9% CIT?

 

Podatnik mający prawo do płacenia preferencyjnej stawki CIT utraci je, gdy jego przychody liczone od początku roku podatkowego przekroczą limit 2.000.000 euro. Wówczas od kolejnego miesiąca lub kwartału podatnik będzie zobowiązany do płacenia 19% stawki CIT.

Podsumowując można stwierdzić, że spółka z o.o. ma prawo do płacenia 9% podatku CIT wówczas, gdy posiada status małego podatnika lub jej przychody ze sprzedaży nie przekroczą w bieżącym roku podatkowym kwoty 2.000.000 euro lub, gdy rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej.