Kiedy spółka w Estonii podlega audytowi?

Audyt jest jednym z narzędzi wieloetapowego przeprowadzania szczegółowej kontroli finansowej danej spółki. Audytor ocenia przede wszystkim poprawność przygotowania rocznego sprawozdania finansowego, który odzwierciedla w sposób rzetelny i wiarygodny sytuację ekonomiczną spółki.
Wskaźniki decydujące o przeprowadzeniu audytu spółki w Estonii
Kwestia audytu oraz przeglądu (ang. review) została uregulowana w estońskiej ustawy „Auditors Activities Act”.
Obowiązkowe badanie audytorskie dotyczy podmiotów, które w swoim sprawozdaniu rocznym wykazały co najmniej dwie z niżej wymienionych wartości:
- Przychody ze sprzedaży większe niż 4 000 000 euro;
- Aktywa o łącznej wartości większej niż 2 000 000 euro;
- Średnia liczba pracowników – 50 osób.
Drugie kryterium zakłada spełnienie tylko jednego z poniższych warunków:
- Przychody ze sprzedaży powyżej 12 000 000 euro;
- Aktywa o łącznej wartości powyżej 6 000 000 euro;
- Średnia liczba pracowników – co najmniej 180 osoby.
Podmiot będzie zawsze podlegał obowiązkowi badania audytorskiego, jeżeli jest m.in. spółką akcyjną (AS), która posiada co najmniej dwóch akcjonariuszy.
Czym jest przegląd i czego dotyczy?
Przegląd (ang. Review) jest uproszczoną formą kontroli, potocznie nazywaną mini audytem. W porównaniu do audytu jest przeprowadzany w sposób dużo mniej kompleksowy. Badane są wyłącznie wybrane elementy sprawozdania finansowego i przyjętej w firmie metodologii działalności.
Review dotyczy podmiotów, które spełniają co najmniej dwie z niżej wymienionych wartości (biorąc pod uwagę sprawozdanie finansowe dla roku budżetowego):
- Przychody ze sprzedaży powyżej 1 600 000 euro;
- Aktywa o łącznej wartości powyżej 800 000 euro;
- Średnia liczba pracowników – co najmniej 24 osoby.
Drugie kryterium zakłada spełnienie tylko jednego z poniższych warunków:
- Przychody ze sprzedaży powyżej 4 800 000 euro;
- Aktywa o łącznej wartości powyżej 2 400 000 euro;
- Średnia liczba pracowników – co najmniej 72 osoby.
Jak wybrać właściwego audytora?
Rozpoczynając poszukiwania firmy audytorskiej, warto skorzystać z listy dostępnej na stronie internetowej Estońskiego Stowarzyszenia Audytorów. Dobrą praktyką jest złożenie zapytania ofertowego do kilku różnych podmiotów w celu porównania warunków i terminu realizacji. Koszt przeprowadzenia audytu jest zróżnicowany i zależy od wielu warunków. Nie jest on w żaden sposób uregulowany prawnie.
Przy wyborze audytora wskazane jest kierowanie się jego doświadczeniem w danej branży. Pozwoli to znacznie zmniejszyć czas przeprowadzonego badania, dzięki znajomości specyfiki działalności spółki. Dużym udogodnieniem będzie wybranie rewidenta, który już współpracował z biurem rachunkowym badanej jednostki. Przyśpieszy to proces dzięki sprawniejszej komunikacji w zakresie dostępu do dokumentacji danej spółki w Estonii.
Rada Audytorów w Estonii
Obowiązująca w Estonii ustawa o działalności audytorskiej (Auditors Activities Act) reguluje działalność zawodową wszystkich firm audytorskich. Nadzór nad nimi sprawuje specjalnie do tego celu powołana Rada Audytorów. Jej celem jest utrzymanie wysokich standardów przeprowadzanych czynności oraz działanie zgodnie z obowiązującym prawem.