Jak wygląda zatrudnienie pracownika spoza Unii Europejskiej na terenie Estonii?

Zatrudnienie obywateli państw spoza Unii Europejskiej to powszechna praktyka. Zawsze wiąże się z pewnymi obowiązkami, czy odrębnymi regulacjami prawnymi i jest procesem dużo bardziej sformalizowanym niż zatrudnianie obywateli państw Unii.
Zezwolenie na pobyt
Podstawowym czynnikiem jest podstawa legalnego pobytu na terenie Estonii. Limit osób, którym przyznać można zezwolenie na pobyt nie może przekroczyć 0,1% stałej populacji Estonii rocznie. W 2021 r. wynosił on 1315 osób. Do tego limitu nie włączają się osoby przybywające w celu studiowania bądź przeprowadzania badań naukowych. Zezwolenie na pobyt uzyskać można w oddziale Estońskiej Policji i Straży Granicznej oddelegowanej do tego typu zadań.
Warunkiem otrzymania przez pracownika zezwolenia na pobyt czasowy w celu zatrudnienia jest spełnienie szeregu różnych warunków. Pracodawca musi mieć zgodę Estońskiego Funduszu Ubezpieczeń, a także spełniać kryteria związane z minimalnym wynagrodzeniem. O samo zezwolenie ubiegać się należy osobiście we wskazanych urzędach. Wydaje się je dla konkretnej osoby do pracy na określonym stanowisku, u określonego pracodawcy. Zmiana pracodawcy oznaczać więc będzie konieczność wystąpienia o nowe zezwolenie na pobyt.
Co w przypadku osób, którym nie przyznano prawa do stałego pobytu?
Osoby, którym nie przyznano prawa do stałego pobytu mogą być zatrudnione jedynie krótkoterminowo. Wjazd do Estonii możliwy jest na podstawie wizy Schengen (wizy typu “C”), która uprawnia do pobytu na terytorium wszystkich państw tej strefy nie dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Następnym krokiem będzie uzyskanie wizy długoterminowej “D” – łączny czas przebywania na tej podstawie w Estonii wydłuży się więc do około dwóch lat.
Zatrudnienie krótkoterminowe
Pracownik może podjąć pracę w Estonii na podstawie zgłoszenia zatrudnienia cudzoziemca dokonanego przez pracodawcę do oddziału Estońskiej Policji i Straży Granicznej przed rozpoczęciem pracy. Co ważne – w przypadku zatrudnienia krótkoterminowego minimalna pensja pracownika nie może być niższa, niż średnie miesięczne wynagrodzenie brutto opublikowane przez estoński urząd statystyczny. Jest on publikowany co roku w marcu. W okresie 03.03.2021 – 02.03.2021 takie wynagrodzenie wynosi 1448 EUR brutto. W Estonii ubezpieczenie społeczne jest wyłącznym kosztem pracodawcy.
Wymagane opłaty i dokumenty
Opłata za zgłoszenie wynosi 48 EUR, wniosek rozpatrywany jest w ciągu 10 dni. Można go złożyć w formie elektronicznej, jeśli przedstawiciel pracodawcy (członek zarządu) posiada estoński podpis elektroniczny. Do wniosku dołącza się fotografię, skan paszportu i potwierdzenie płatności.
Kancelaria Thompson&Stein świadczy kompleksowe usługi w zakresie obsługi kadrowej w Estonii.