Jak wygląda prowadzenie organizacji non-profit w Estonii?

non profit

W obrocie prawnym oprócz samych spółek istnieją również inne podmioty, które pozwalają na prowadzenie działalności, w tym tej charytatywnej. Być może Wasza działalność przynosi Wam duże dochody i zaczęliście zastanawiać się jak wesprzeć lokalną społeczność, albo potrzebujecie zrzeszyć ze sobą kilka osób o podobnych zainteresowaniach. Jeżeli tak i realnie rozważacie założenie Fundacji (ee. Sihtasutus), Stowarzyszenia (ee. MTU) lub innej organizacji typu non-profit w Estonii, jesteście w dobrym miejscu.

 

Jakie są regulacje prawne organizacji non-profit w Estonii?

 

Estońskie prawo pozwala na założenie organizacji non-profit, których działalność ukierunkowana jest na osiągnięcie celów przyjętych uprzednio przez założycieli w Statucie (ee. Põhikiri). Co do zasady, organizacje non-profit w Estonii (jak zresztą wskazuje ich nazwa) są zawiązywane w innym celu niż prowadzenie działalności gospodarczej i osiąganie zysku. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Fundacja lub Stowarzyszenie prowadziło działalność gospodarczą na podstawie zapisów swojego Statutu. Co istotne, zysk wypracowany przez organizacje non-profit w Estonii musi zostać przeznaczony na działalność określoną w Statucie.

 

Jak zawiązać organizację non-profit?

 

Fundacja może zostać założona przez jednego Fundatora, który przy jej zawiązywaniu przekazuje konkretną sumę pieniędzy na rzecz jej działalności statutowej, natomiast stowarzyszenie zawiązują co najmniej dwie osoby (fizyczne albo prawne). Zarówno Fundacja jak i Stowarzyszenie musi posiadać organ reprezentujący – Zarząd, w skład którego wchodzi co najmniej jedna osoba fizyczna. Fundacja musi ponadto posiadać Radę Nadzorczą – w skład tego organu wchodzą co najmniej trzy osoby fizyczne.

 

Zawiązanie organizacji non-profit w Estonii wiąże się z obowiązkową wizytą u notariusza (Stowarzyszenie można zawiązać również elektronicznie), podczas której podpisuje się Akt Zawiązania, wybiera skład organów oraz uchwala brzmienie Statutu. Co istotne treść Statutu sporządzana jest po Estońsku, a jego brzmienie musi być zgodne z treścią estońskiej ustawy o organizacjach non-profit.

 

Prowadzenie księgowości w organizacji non-profit

 

Organizacje non-profit w Estonii zobowiązane są do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami estońskiej Accounting Act. Same zasady prowadzenia rachunkowości nie odbiegają znacząco od zasad obowiązujących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzenie ksiąg w organizacji non-profit w Estonii zdecydowanie warto powierzyć specjalistom, choćby z uwagi na szereg wyłączeń w podatku dochodowym. Z majątku organizacji non-profit można dokonać szeregu zakupów, które nie będą traktowane jak tak zwana ukryta dywidenda, a co za tym idzie – nie zostaną opodatkowane 20% estońskim CITem.

Organizacje non-profit w Estonii mogą uzyskać status Organizacji Pożytku Publicznego. Wówczas możliwe staje się ich całkowite zwolnienie z podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że wówczas organizacja musi spełniać szereg wymogów formalnych, a jej działalność podlega bardziej skrupulatnemu nadzorowi.

 

Dlaczego organizacja non-profit w Estonii to dobre rozwiązanie?

 

Reasumując, organizacja non-profit w Estonii to dobre rozwiązanie, jeśli Waszym celem jest rozszerzenie biznesowego portfolio o podmiot niezwiązany bezpośrednio z działalnością zarobkową. Estonia jako kraj wysoce zdigitalizowany i przyjazny nowatorskim przedsięwzięciom, stanowi idealne miejsce na ulokowanie organizacji non-profit. Jeżeli sami chcecie utworzyć podmiot, który umożliwi Wam prowadzenie działalności charytatywnej w przyjaznym każdemu przedsiębiorcy środowisku, skontaktujcie się z nami. Nasi prawnicy chętnie pomogą w całym procesie rejestracji.