Jak Polski Ład wpływa na wynagrodzenie członka zarządu w spółce?

Polski Ład wprowadził chaos do całego systemu podatkowego. Teoretycznie mieli zyskać wszyscy, w praktyce ciężko jest wymienić grupę społeczną, która byłaby zadowolona ze zmian jakie zafundował nam rząd.
Jedną z wielu reform, która dotknie przedsiębiorców jest wprowadzenie nowych zasad wypłaty wynagrodzenia dla członków zarządu. Jak obecnie wygląda opodatkowanie ich wynagrodzeń?
W ubiegłym roku od wynagrodzenia członka zarządu, spółka była zobowiązana zapłacić jedynie podatek dochodowy. Obecnie nie wygląda to już aż tak korzystnie. Od 1 stycznia 2022 r. koniecznym jest opłacenie składki zdrowotnej, powodującej wzrost opodatkowania aż o 9%.
Kogo dotyczą zmiany?
Wprowadzone zmiany dotyczą osób zasiadających w zarządach spółek, i fundacji powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, pobierających z tego tytułu wynagrodzenie. W tej grupie znajdują się przede wszystkim członkowie zarządu
i prokurenci, którzy na podstawie aktu powołania nawiązali stosunek organizacyjny ze spółką, oraz otrzymują za pełnienie tej funkcji wynagrodzenie.
Czego dotyczą zmiany?
Zmiana dotyczy obowiązkowego opodatkowania w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego, które teraz wynosi 9%.
Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu, wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania nie podlegało składkom na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), ani na ubezpieczenia zdrowotne. Jedyne opodatkowane było liczone według skali podatkowej, tym samym będąc najlepszą formą wynagradzania członków zarządów spółek.
Jednak zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, wszyscy członkowie zarządu są wynagradzani na mocy uchwały i będą podlegać opodatkowaniu 9% składką zdrowotną.
Jak będzie to wyglądać w praktyce?
Zgłaszającym do ubezpieczenia oraz płatnikiem składek będzie podmiot wypłacający wynagrodzenie, a więc spółka zatrudniająca członka zarządu. Składki zdrowotnej nie można już odliczyć od podatku dochodowego. Oznacza to zatem wzrost całkowitego opodatkowania wynagrodzeń członków zarządu. W przypadku drugiego progu podatkowego – z 32 do 41%. Dla nierezydentów podatkowych korzystających z ryczałtowej stawki podatku (20%), łączne obciążenia wzrosną do około 29% ich wynagrodzenia.
W myśl nowych przepisów Polskiego Ładu, członkowie zarządu są traktowani na równi z innymi pracownikami czy przedsiębiorcami, którzy zgodnie z założeniami będą mieć jednakowo liczone obciążenia na składki zdrowotne.
Jak nowe zmiany wpłyną na zagranicznych członków spółek?
Zmiany wprowadzone przez Polski Ład obejmują wynagrodzenia członków zarządów spółek nie tylko polskich, ale również spółek zagranicznych. Osoby które są członkami zarządu w polskich spółkach muszą posiadać aktualny formularz A1. Formularz musi być wydany przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową na podstawie przepisów unijnych lub odpowiedniej umowy o zabezpieczeniu społecznym, w celu wykazania, że podlegają systemowi ubezpieczeń społecznych w jednym z krajów UE/EOG lub w innym kraju z którym Polska zawarła umowę dotyczącą zabezpieczenia społecznego (np. USA, Kanada czy Australia). Jedynie po udokumentowaniu, że dany członek zarządu podlega systemowi ubezpieczeń społecznych za granicą, wynagrodzenie nie będzie objęte polską składką zdrowotną pomimo wykonywania obowiązków jako członek zarządu na terenie Polski.