Jak Brexit wpłynie na Twoją firmę? [Poradnik]

Koniec okresu przejściowego Wielkiej Brytanii w UE. Co się zmieni? [Poradnik]
Zostały tylko trzy miesiące do zakończenia tzw. okresu przejściowego, po którym Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską. Wiąże się z tym sporo zmian, szczególnie dla przedsiębiorców. Jeśli masz firmę, sprzedajesz, kupujesz bądź prowadzisz wymianę handlową w Anglii to koniecznie zapoznaj się ze zmianami, jakie czekają Cię od 1 stycznia 2021 roku.
Co to oznacza dla Twojej firmy?
Wraz z końcem okresu przejściowego w handlu z podmiotami ze Zjednoczonego Królestwa pojawią się te same formalności celne, które występują przy transakcjach z krajami spoza Unii Europejskiej.
Przede wszystkim oznacza to konieczność uzyskiwania zezwoleń dotyczących importu i eksportu wyróżnionych towarów (np. odpadków, poszczególnych chemikaliów bądź genetycznie modyfikowanych organizmów). Podobne zasady obejmą import i eksport wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii takich jak tytoń, alkohol czy różnego rodzaju paliwa. W tym przypadku jako przedsiębiorca będziesz zobligowany do dopełnienia dodatkowych formalności.
Kolejną ważną zmianą będzie konieczność przedstawiania zgłoszenia celnego przy imporcie materiałów z Anglii oraz przy wymianie towarów na jej terytorium. W związku z zachowaniem bezpieczeństwa i ochrony może wystąpić także ewentualność podania informacji uzupełniających.
Przy dokonywaniu przyszłorocznych transakcji będziesz musiał zwrócić uwagę na nowe regulacje rozliczania VAT, o których szczegółowo pisaliśmy w poprzednim artykule tutaj. Dotyczą głównie importu materiałów z UK (przedmioty eksportowane do Wielkiej Brytanii będą zwolnione z podatku VAT w Unii Europejskiej, lecz podczas przywozu do Zjednoczonego Królestwa podlegać będzie ustalonym regulacjom w zakresie VAT). Dodatkowo zobowiązany będziesz do przestrzegania określonych procedur i przepisów w zakresie VAT, które bezpośrednio odnoszą się do transakcji z podmiotami z Wielkiej Brytanii.
Powinieneś jednak pamiętać, że powyższe przepisy nie są wyczerpujące. Aby mieć pewność, że Twoja firma jest dobrze przygotowana na zmiany, sprawdź dodatkowe informacje dotyczące obszaru twojej działalności.
Co powinieneś zrobić, aby uchronić swoją firmę?
Przede wszystkim działać szybko. Im wcześniej podejmiesz czynności przygotowania się do nowych zmian, tym w mniejszym stopniu Twoja działalność będzie narażona na negatywne skutki po zakończeniu okresu przejściowego. Poniżej przedstawiamy praktyczne kroki, które powinieneś podjąć:
Nawiąż kontakt z Partnerami
Zakończenie okresu przejściowego może poważnie wpłynąć na łańcuch dostaw Twojego przedsiębiorstwa. Bądź świadomy co to oznacza dla Twoich pośredników, dostawców lub przewoźników.
Zdobądź informacje od lokalnych władz i podmiotów
Dowiedz się jak Twoja firma powinna się przygotować do następstw wynikających z upłynięcia okresu przejściowego. Poproś o szczegółowe instrukcje.
Systematycznie przeglądaj witrynę Komisji Europejskiej
Nie pozwól, aby umknęła Ci jakakolwiek informacja, która może realnie pomóc Twojej firmie. Na stronie znajdziesz także dedykowane dla przedsiębiorstw „zawiadomienia o gotowości” – czyli komunikaty, które pozwolą uniknąć skutków Brexitu.
Podejmij działania jeszcze dziś!
Nie odwlekaj ich na ostatnią chwilę, ponieważ występujące regulacje i procedury bywają bardzo czasochłonne.