Gdzie najlepiej założyć firmę za granicą w 2022 r.?

Firma za granicą to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że jest przemyślane. Każdy biznes jest inny, podobnie jak i oczekiwania samych przedsiębiorców. Niektórzy przy wyborze państwa, w którym będą prowadzili działalność, kierują się ulgami podatkowymi, inni niskimi kosztami operacyjnymi czy nowym rynkiem zbytu. Nie istnieje jeden, uniwersalny kraj, który jest najlepszy dla wszystkich. Istnieją za to pewne wskazówki i kryteria, które mogą zdecydowanie ułatwić podjęcie tej decyzji i to właśnie nimi chcemy się dzisiaj podzielić.

 

1. Wybierz kraj, do którego możesz swobodnie podróżować

 

Ostatnia sytuacja związana z pandemią wyraźnie pokazała, że położenie kraju, w którym zarejestrowana jest firma, ma duże znaczenie, szczególnie zakładając, że będziesz prowadzić realną działalność na jego terytorium. Zawieszone i odwołane loty mogą skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić podróż do danego kraju. Dlatego też tak ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego miejsca do prowadzenia biznesu zwrócić uwagę na to, czy można do niego dotrzeć np. drogą lądową. Nie ma nic gorszego, niż brak możliwości zarządzania swoim biznesem spowodowany restrykcjami. To rodzi wymierne straty finansowe. Wiele krajów, które zamknęły na czas pandemii swoje granice, wciąż pozwalało na wjazd przedsiębiorcom, którzy prowadzą tam swój biznes.

 

2. Sprawdź, gdzie możesz załatwić większość spraw urzędowych online

 

Po pierwsze, jest szybciej, a po drugie – możesz się skupić na tym, co naprawdę ważne, a więc na rozwoju swojego biznesu. Biurokracja, szczególnie znana nam z rodzimego rynku potrafi skutecznie zablokować i zniechęcić do działania. Tony papierów, pieczątki, kolejki w urzędach to spore wyzwanie, które jest nie tylko czasochłonne, ale i potrafi nadszarpnąć nerwy tym bardziej, jeśli jest w innym kraju oraz języku. Jeśli w danym kraju wciąż dominują papierowe dokumenty to znak, że prowadzenie tam spółki będzie droższe, chociażby ze względu na ich częstą wysyłkę za granicę. Zwróć także uwagę na to, czy urzędy obsługują petentów w języku angielskim. Bariery językowe zawsze można pokonać, chociażby korzystając z tłumaczy, ale wiąże się to z dodatkowymi wydatkami.

 

3. Dowiedz się, czy dany kraj jest otwarty na zagranicznych przedsiębiorców

 

Wybierając kraj rejestracji spółki, sprawdź, kiedy może ona liczyć na wsparcie w rozwoju. Mowa tu o ulgach podatkowych, specjalnych strefach ekonomicznych czy dedykowanych programach inwestycyjnych. Wiele państw oferuje liczne zachęty dla firm, które działają w np. obszarze nowych technologii. To jednak nie wszystko. Przyjazne podejście urzędów to przede wszystkim traktowanie przedsiębiorców jak partnerów, a nie – oszustów. Ma to ogromne znaczenie, chociażby w przypadku kontroli. Jeśli dany kraj faktycznie stawia i wspiera zagranicznych inwestorów, to w przypadku nieprawidłowości urzędy proszą o uzupełnienie braków lub po prostu zapraszają na rozmowę.

 

 

4. Upewnij się, że twoja działalność nie wymaga licencji lub zezwoleń

 

Często przedsiębiorcy mylnie zakładają, że skoro licencja na daną działalność nie jest wymagana w Polsce, to nie będzie także i za granicą. Zanim więc zdecydujesz się otworzyć spółkę w innym kraju, dokładnie sprawdź, czy nie jest ona objęta specjalnymi zezwoleniami lub ubezpieczeniami. Jest to ważne, ponieważ zwiększa koszty założenia firmy i może znacznie opóźnić jej działalność na danym rynku. Może zdarzyć się też odwrotnie, że obszar działalności regulowanej w Polsce w innych krajach nie wymaga licencji czy zezwoleń.

 

5. Dobierz odpowiednią strukturę spółki za granicą

 

Jeśli chcesz przenieść jednoosobową działalność gospodarczą za granicę, zwróć uwagę, że bez fizycznej obecności w tym kraju, działalność może zostać uznana za pozorną, co w konsekwencji może być kosztowne. Przekonasz się o tym już przy pierwszej kontroli Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Rozwiązaniem jest faktyczna przeprowadzka się do danego kraju i uczynienie z niego swojego centrum interesów życiowych. W przeciwnym razie jest to niezgodne z podstawowymi zasadami międzynarodowego prawa podatkowego. Wśród przedsiębiorców najczęściej wybieraną formą działalności prowadzonej za granicą jest odpowiednik spółki z o.o. W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej, spółka ma osobowość prawną, a jej rezydencja podatkowa może być inna niż rezydencja podatkowa wspólników.

 

6. Planuj długofalowo

 

Podbijając nowe rynki, warto jest zaplanować nie tylko sam start biznesu, ale i jego długofalowe funkcjonowanie. W czasach „globalnej wioski” rejestracja firmy jest zaledwie jednorazową czynnością i zaledwie początkiem zagranicznej działalności. O wiele ważniejsze jest zapewnienie firmie regularnej obsługi przez specjalistów (księgowych, doradców), znających systemy prawne i podatkowe, zarówno miejsca rejestracji firmy, jak i twojego prywatnego zamieszkania. Kontakt z nimi powinien być możliwie szybki, a przesyłanie im dokumentów w wygodnej, elektronicznej formie.

 

7. Firma w Estonii, firma na Słowacji a może firma w Gruzji?

 

Wszystko zależy od tego, czego dokładnie oczekujesz. Spółka w Estonii jest opłacalna, jeśli chcesz reinwestować środki na rozwój firmy. Do momentu wypłaty dywidendy nie musisz płacić CIT-u. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze, 99% usług administracyjnych jest w Estonii dostępnych online. Słowacja i Czechy będą dobrym wyborem, jeśli planujesz zakup samochodu na spółkę – łatwo tam dotrzeć i można liczyć na spore ulgi. Spółka w Gruzji lub Armenii będzie odpowiednia dla tych, którzy chcą wejść na rynek kaukaski i rosyjski oraz cenią sobie anonimowość. Kraje te nie są bowiem stronami Common Reporting Standard, nie wymieniają się więc automatycznie informacjami bankowymi z innymi krajami.