Fundacja prywatna w Polsce

Czym jest fundacja?
Zgodnie z definicją, fundacja jest organizacją pozarządową, do której należy realizowanie celów społecznie i gospodarczo użytecznych, jak na przykład ochrona zdrowia i pomoc zdrowotna, ochrona środowiska i opieka nad zabytkami lub rozwój gospodarki, nauki czy kultury. Są one jednak bardzo szeroko zdefiniowane, co w praktyce dużą swobodę w ustalaniu szczegółowych zadań. Oznacza to, że fundacja może realizować dowolne cele tak długo, jak mają one charakter publiczny.
Czy fundacje nie muszą odprowadzać podatku dochodowego od wypracowanego zysku?
Aby wesprzeć dobroczynne działania organizacji pozarządowych, polskie prawo zwalnia z podatku dochodowego przychody, które następnie są przekazywane na realizację celów statutowych, takich jak np. ochrona środowiska, zdrowia czy opieka nad zabytkami. Cele statutowe nie ograniczają działalności fundacji w innych obszarach. Powinny być po prostu określone jako podstawowe i uwzględniane przy okazji realizowania innych zadań. Co ważne, fundacja może prowadzić każdy rodzaj działalności gospodarczej, może być również wspólnikiem w spółkach w kraju oraz za granicą.
Fundacja jako parasol ochronny
Przy omawianiu zalet fundacji, nie można pominąć aspektu ochrony majątku. Fundacja ma odrębną osobowość prawną, jej prowadzeniem zajmuje się powołany zarząd. Nie ma natomiast formalnego udziałowca czy właściciela. Zgromadzony przez fundację majątek stanowi jej własność, podobnie jak dokonywane darowizny. W momencie rejestracji fundacji można do niej wnieść zarówno środki pieniężne, jak i wartości niepieniężne, takie jak papiery wartościowe, rzeczy ruchome i nieruchome oddane na własność fundacji.
Kto może założyć fundację?
Fundację może założyć każdy, kto widzi w niej korzyści dla społeczeństwa. Fundatorem może być osoba fizyczna, czyli każdy żyjący człowiek, niezależnie od obywatelstwa, a także osoba prawna, czyli na przykład firmy, korporacje lub nawet uniwersytety. W żadnym z wymienionych przypadków nie ma określonej obowiązkowej liczby fundatorów. Dowolne jest również miejsce siedziby w przypadku osoby prawnej, z tym że trzeba pamiętać, że siedziba nowo powstałej fundacji musi znajdować się na terenie Polski.
Co musi dać od siebie fundator?
Rolą fundatora jest między innymi ustanowienie funduszu założycielskiego, który umożliwi rozpoczęcie działań fundacji. Minimalna wysokość funduszu założycielskiego zależy od tego, czy fundacja będzie chciała podjąć działalność gospodarczą, czy też nie. Dla fundacji, które nie chcą prowadzić działalności gospodarczej, nie ma sprecyzowanej minimalnej wartości funduszu założycielskiego.
Inaczej sytuacja prezentuje się, gdy fundacja podejmuje działalność gospodarczą. Podział środków majątkowych tworzących fundusz założycielski powinien wskazywać, że działalność statutowa jest działalnością podstawową fundacji. Dlatego też kwota przeznaczona na nią powinna być wyższa od przeznaczonej na działalność gospodarczą. W ustawie dokładnie określono jedynie minimalną kwotę w wysokości 1000 zł.
Wystarczą 4 kroki do założenia fundacji
Aby podsumować omawiane zagadnienie, podamy cztery kroki, które należy wykonać, aby założyć fundację:
- ustalenie wysokości funduszu założycielskiego
- ustanowienie aktu fundacyjnego
- opracowanie statutu fundacji oraz sposób jej działania
- zarejestrowanie fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Po spełnieniu trzech pierwszych kroków oraz po otrzymaniu pozytywnej decyzji sądowej, możemy rozpocząć działania w zarejestrowanej już fundacji.
Myślisz o założeniu fundacji? Skontaktuj się z nami!