Estonia wprowadza specjalną wizę dla freelancerów spoza UE

 

Estonia po raz kolejny udowadnia, że nie bez przyczyny nazywana jest najbardziej zdigitalizowanym państwem w Europie. Rząd kraju na początku lipca przedstawił nową inicjatywę, która zachęci przedsiębiorców z całego świata do przyjazdu i pracy w Estonii. Mowa tu o Digital Nomad Visa, która pozwala pracownikom mieszkać w tym nadbałtyckim kraju i jednocześnie legalnie pracować dla swojego pracodawcy lub własnej firmy zarejestrowanej za granicą.

 

Czym różni się Digital Nomad Visa od e-Rezydencji?

 

E-Rezydencja jest wydawaną przez rząd cyfrową tożsamością, która umożliwia dostęp do usług e-administracji i estońskiego środowiska biznesowego. Dzięki cyfrowemu dokumentowi e-Rezydenci mogą założyć firmę, cyfrowo podpisywać i szyfrować dokumenty oraz uzyskiwać zdalny dostęp do wszystkich e-usług. E-Rezydencja jest zatem dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić firmę po niskich kosztach i przy minimalnej biurokracji z dowolnego miejsca na świecie. Dokument ten nie daje jednak obywatelstwa lub prawa pobytu na terenie Estonii.

Digital Nomad Visa daje przedsiębiorcom z całego świata możliwość zamieszkania w Estonii i pracy na odległość przez okres do jednego roku. Dokument jest przeznaczony dla osób, które mogą wykonywać swoją pracę zdalnie, prowadzą swoją firmę zarejestrowaną za granicą lub są freelancerami świadczącymi swoje usługi dla klientów za granicą. Warto zaznaczyć, że DNV nie daje uprawnienia do późniejszego uzyskania obywatelstwa lub stałego pobytu na terenie Estonii.

 

 

Kto może ubiegać się o Digital Nomad Visa?

 

Ubiegając się o DNV, będziemy musieli udowodnić, że możemy pracować zdalnie, niezależnie od lokalizacji. Co więcej, należy wykazać, że należysz do jednej z trzech następujących kategorii:

  1. Pracujesz dla pracodawcy, który jest zarejestrowany w innym kraju i jesteś zatrudniony na umowie o pracę;
  2. Prowadzisz działalność gospodarczą spółki, która jest zarejestrowana w innym kraju lub jesteś jej udziałowcem/partnerem;
  3. Świadczysz niezależnie usługi na rzecz klientów za granicą i masz z nimi podpisaną umowę.

W przypadku pierwszej kategorii nie ma znaczenia czy pracujesz w sektorze publicznym, czy prywatnym. Będziesz uprawniony do posiadania DNV niezależnie od tego, czy pracodawca jest firmą prywatną, czy publiczną. Kolejnym ważnym wymogiem, o którym należy pamiętać, jest konieczność udowodnienia, że podczas pobytu w Estonii będziemy w stanie samodzielnie się utrzymać i nie będziemy stanowić ciężaru dla opieki zdrowotnej oraz socjalnej.

 

Jak można się ubiegać o Digital Nomad Visa?

 

Jeśli spełniasz wszystkie warunki wymienione powyżej, następnym krokiem będzie wypełnienie formularza, który jest dostępny online. Ubieganie się o DNV odbywa się na takich samych zasadach jak ubieganie się o pozwolenie na pobyt na terenie Estonii. Główną różnicą jest konieczność dostarczenia informacji, które udowadniają, że możesz pracować zdalnie, poza granicami państwa.

Podczas składania wniosku musisz mieć przy sobie ważny dokument podróży, opłacone ubezpieczenie zdrowotne, wyciąg ze swojego rachunku bankowego z ostatnich sześciu miesięcy oraz dowód uiszczenia opłaty za wniosek wizowy.

Po dokładnym przeglądzie wniosku organy administracyjne wydają wizę po około 15 dniach.