E-rezydencja a rezydencja – czym się różnią?

 

Czym różni się rezydencja od e-rezydencji i jaki wpływ mają one na rezydencję podatkową osoby fizycznej? Czy posiadanie rezydencji w danym kraju jest równoznaczne z rezydencją podatkową? Co daje estońska e-rezydencja i czy faktycznie pomaga ona w biznesie? Czy status e-rezydenta daje możliwość zmiany rezydencji podatkowej? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie te pytania.

 

E-Rezydencja

 

Estoński program E-rezydencji jest jednym z największych sukcesów na świecie w dziedzinie marketingu państwowego. Estonia, jako najbardziej zdigitalizowane państwo na świecie, posiada wspaniałe rozwiązania w obszarze administracji państwowej, które de facto pozwalają na ograniczenie kontaktów z urzędnikami do minimum. Większość spraw załatwia się w Estonii online, co od kilkunastu lat jest dla Estończyków tak naturalne jak głosowanie w wyborach przez internet. Estonia, jako małe państwo postanowiła dać dostęp do części swojej infrastruktury, udostępniając możliwość wyrabiania estońskiego podpisu kwalifikowanego również obcokrajowcom. Genialnie opakowany marketingowo program nosi nazwę e-rezydencji. Nie ma on nic wspólnego z tradycyjną rezydencją czy też rezydencją podatkową. Co w takim razie daje e-rezydencja? Dla osób niezwiązanych z Estonią, daje możliwość zdalnej rejestracji firmy w tym kraju, a także elektronicznego podpisywania dokumentów, w tym dokumentów finansowych oraz umów z kontrahentami (pod warunkiem, iż oni również mają elektroniczny dostęp do estońskiej e-administracji).

 

 

 

Rezydencja

 

Uzyskanie rezydencji estońskiej przez obywatela Unii Europejskiej, nie jest procesem wymagającym dodatkowych dokumentów, zezwoleń czy też specjalnej wizy pracowniczej. W praktyce każdy Polak może zostać rezydentem innego kraju Unii Europejskiej, w tym także Estonii. Warunkiem jest posiadanie stałego, zarejestrowanego miejsca zamieszkania na terenie Estonii i potwierdzenie tego faktu przez właściciela nieruchomości. Estońscy rezydenci mają prawo legitymowania się fizycznym dokumentem identyfikacyjnym (ID card), który w odróżnieniu od karty e-rezydentów, posiada nie tylko elektronicznych chip, ale jest dokumentem ze zdjęciem, a więc weryfikuje tożsamość jego posiadacza. Estoński rezydent może podejmować pracę na terenie tego kraju, być uczestnikiem systemu ochrony zdrowia oraz ubezpieczeń społecznych. Osoby na stałe zamieszkujące ten kraj mają również możliwość wymiany prawa jazdy na estońskie i posługiwania się nim na całym świecie. Status rezydenta Estonii daje także dostęp do bankowości, zarówno w przypadku chęci otwierania zagranicznego rachunku osobistego (w tym wypadku zazwyczaj jest on darmowy), jak i podkreśla związek z tym krajem, co znacznie zwiększa szanse na otwarcie firmowego rachunku bankowego za granicą. Posiadanie rezydencji w innym kraju, nie oznacza, iż automatycznie taka osoba staje się rezydentem podatkowym. To dwa różne pojęcia.

 

Rezydencja podatkowa

 

Warunkiem do zmiany rezydencji podatkowej jest przebywanie w danym państwie przez powyżej 183 dni w ciągu roku kalendarzowego, a także posiadanie w tym kraju tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Sam fakt posiadania statusu rezydenta, a tym bardziej e-rezydenta na terenie Estonii nie jest więc wystarczający. Koniecznym jest m.in. udowodnienie faktu przebywania na terytorium kraju przez ponad 183 dni w roku (np. w związku z umową o pracę czy też inną formą kontraktu), najlepiej wraz z rodziną, posiadanie w nim majątku a także uzyskiwanie stałego dochodu. Szczególnie przesłanki dotyczące centrum interesów życiowych bywają swobodnie interpretowane przez polskich urzędników.

 

 

Istnieją więc zasadnicze różnice pomiędzy e-rezydencjąrezydencją a rezydencją podatkową w Estonii. Każda ma swoje wady, ale i zalety. Szczególnie rezydencja w Estonii jest coraz chętniej wybierana przez klientów chcących zabezpieczyć swój majątek.
Kancelaria Thompson&Stein jest oficjalnym parterem e-rezydencji, a nasi prawnicy chętnie pomogą Wam uzyskać estoński podpis kwalifikowany.