Czym jest podatek u źródła?

Z tytułu świadczenia określonego rodzaju usług zagranicznych, przedsiębiorca może podlegać opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym. Przeczytajcie poniżej czym jest podatek u źródła.
Czym jest podatek u źródła?
Z tytułu świadczenia określonego rodzaju usług zagranicznych, przedsiębiorca może podlegać opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym. Podatek u źródła (ang. WHT – Withholding Tax) jest specyficzną forma podatku CIT, którym można opodatkować wypływające z kraju przelewy transgraniczne, wynikające z takich tytułów jak odsetki, należności licencyjne, dywidendy czy wybrane usługi niematerialne.
Podatnikiem będzie więc nierezydent danego kraju, natomiast odbiorcą podatku jest kraj właściwy w którym dochód został uzyskany (np. wynagrodzenie z tytułu usług, płatności licencyjne, odsetki z tytułu pożyczki), w takim wypadku płatnik (podmiot zlecający usługę) wypłacając podatnikowi wynagrodzenie potrąca kwotę należną na podatek, wskutek czego podatnik otrzymuje kwotę netto, a podatek zostaje wpłacony w urzędzie właściwym dla płatnika w kraju źródła przychodu.
Kiedy pobierany jest podatek u źródła?
Podatek u źródła jest pobierany w chwili dokonania płatności do nierezydenta danego kraju. Kluczowym elementem jest analiza międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stosowane pomiędzy krajami. Umowy te mają wpływ na stawkę podatku lub dzięki nim jest możliwe zwolnienie z poboru podatku.
Należy również pamiętać o certyfikacie rezydencji podatkowej, dzięki czemu mamy możliwość potwierdzenia rezydencji podatkowej i możliwości skorzystania z obniżonej stawki podatku lub zwolnienia.
W Polsce czynności objęte podatkiem u źródła reguluje Art. 29 ustawy o PIT (oraz art. 21 ustawy o CIT) oraz jest on płatny do 20 dnia po miesiącu wypłaty wynagrodzenia.
W Polsce podatek u źródła pobierany m.in. od:
– Dywidend wynosi 19%.
– Opłaty licencyjne i odsetki – 20%
– niektóre usługi niematerialne – 20%
Podatek u źródła w Estonii
W Estonii podatek u źródła jest pobierany przez płatnika, czyli podmiot wypłacający w wysokości 20% lub w obniżonej stawce wynoszącej 10% zastosowany do niektórego rodzaju dochodów.
Płatnikiem podatku dochodowego tj. podatku u źródła w Estonii są:
- osoby prawne będące rezydentem,
- organ władzy państwowej lub samorządowej,
- przedsiębiorca indywidualny,
- pracodawca będący osobą fizyczną lub osoba niebędąca rezydentem posiadająca stały zakład w Estonii.
Płatnicy Ci dokonują płatności podatku u źródła uzależnionych od dochodu osoby fizycznej lub nierezydenta.
Dywidendy a podatek u źródła
W kwestii dywidend od 2019 roku podatek u źródła jest pobierany w wysokości 7% z wypłaty dywidendy osobie fizycznej (jeżeli została zastosowana 14% preferencyjna stawka podatku VAT – zamiast standardowej 20%).
Międzynarodowe umowy podatkowe dają możliwość zwolnienia osoby fizycznej, niebędącej rezydentem, z płacenia podatku dochodowego u źródła od dywidend:
- zwolnione z podatku dochodowego są w krajach: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Gruzja, Jersey, Cypr, Wyspa Man i Meksyk.
Istnieje również możliwość obniżenia stawki podatku dochodowego do 5%
- Bułgaria i Macedonia Północna to państwa, których mieszkańcy otrzymają dywidendę według stawki 5%.
Płatności, które m.in. podlegają opodatkowaniu u źródła:
- Opodatkowanie dochodu pracowników (osoba fizyczna, będąca nierezydentem) zasadniczo odbywa się poprzez potrącenie podatku dochodowego u źródła. Pracodawca, czyli płatnik podatku dochodowego to nierezydent mający stałą siedzibę/zakład lub działający jako pracodawca w Estonii.
- Emerytury, stypendia i dotacje, nagrody kulturalne, sportowe i naukowe, wygrane w grach hazardowych – wypłacane nierezydentom – 20%.
- Działalność artystów oraz sportowców będących nierezydentami Estonii, którzy prowadzą działalności na terenie Estonii – 10%.
- Opłaty licencyjne – pobierany jest podatek z wyjątkiem spółek stowarzyszonych z UE lub Szwajcarii, które po spełnieniu określonych kryteriów są zwolnione z płacenia podatku.
- Dochód z najmu komercyjnego na rzecz nierezydenta, nieruchomość położona na terenie Estonii.
- Prawa autorskie
- Płatności na rzecz spółek niebędących rezydentami za usługi świadczone w Estonii, w tym opłaty za zarządzanie i doradztwo, podlegają 10%.
Natomiast od odsetek, które otrzymał nierezydent nie jest podbierany podatek u źródła.
Stawki wynikające z umów międzynarodowych mają zastosowanie, jeżeli płatnik podatku przedłoży dokument potwierdzający miejsce zamieszkania odbiorcy dochodu (nierezydenta Estonii) do Estońskiego Urzędu Podatkowego i Celnego, wraz z zeznaniem podatkowym na formularzu TSD. Dokumentu nie trzeba składać, jeżeli dane dotyczące osoby otrzymującej dochód i miejsca zamieszkania osoby pobierającej dochód zostały wpisane do rejestru podatników.
Kiedy jest płacony podatek u źródła?
Podatek u źródła jest płacony do urzędu do 10. dnia każdego miesiąca, po miesiącu płatności (tj. podatek powinien zostać potrącony z płatności dokonanych w marcu i przekazany, i zgłoszony do Urzędu Podatkowo-Celnego do 10 kwietnia).
Podatnik może wymagać od płatnika podatku wydania zaświadczenia o dokonanych wpłatach podatku pobranego w ciągu całego roku kalendarzowego.
Specjaliści Thompson&Stein posiadają szerokie doświadczenie w księgowo-kadrowej obsłudze firm międzynarodowych oraz projektów realizowanych przez polskie firmy za granicą. Jako jedyni oferujemy kompleksowe świadczenie usług księgowych dla spółek prawa estońskiego w języku polskim. Doświadczeni księgowi naszej kancelarii zadbają o kompleksową obsługę księgową Twojej spółki.