Czy polska firma może mieć firmowy rachunek bankowy za granicą? 

Przedsiębiorcy prowadzący spółkę za granicą, ze względu na potrzeby klientów, chcą posiadać konto w innym kraju niż Polska. Otwarcie firmowego zagranicznego rachunku bankowego przez polską firmę jest obecnie możliwe, szczególnie w krajach Unii Europejskiej.

Wprawdzie posiadanie firmowego zagranicznego rachunku bankowego jest możliwe z prawnego punktu widzenia, może jednak stwarzać problemy ze względu na procedury bankowe związane z jego otwarciem.

 

Wymagania przy zakładaniu firmowego zagranicznego rachunku bankowego

 

Podstawowe wymagania przy zakładaniu firmowego zagranicznego rachunku bankowego w UE to dostarczenie przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego dokumentów spółki (np. KRS lub umowy spółki) oraz osobiste stawiennictwo reprezentanta firmy w banku w celu podpisania umowy o prowadzenie zagranicznego firmowego rachunku bankowego. Od drugiego warunku istnieją wyjątki, niektóre banki dopuszczają możliwość założenia konta online. Oprócz tego banki, w oparciu o wewnętrzne procedury, mogą wymagać dostarczenia dodatkowych informacji i dokumentów zarówno dotyczących firmy, jak i samego reprezentanta. Może to być informacja o rocznych obrotach spółki, oświadczenie o przedmiocie prowadzonej przez firmę działalności, szczegółowe dane osobowe reprezentanta. Niektóre banki dopuszczają możliwość reprezentowania spółki przez firmę zewnętrzną. W takich przypadkach możliwe jest skorzystanie z pomocy firm specjalizujących się w zakładaniu firmowych zagranicznych rachunków bankowych.

 

 

Zagraniczny firmowy rachunek bankowy a Urząd Skarbowy

 

Po założeniu zagranicznego firmowego rachunku bankowego polski przedsiębiorca musi pamiętać o zgłoszeniu nowego konta bankowego do Urzędu Skarbowego. Ponieważ obowiązek ten dotyczy nie zarówno kont założonych w polskich bankach, jak i zagranicznych firmowych rachunków bankowych. Spółki zgłoszone do KRS dokonują tego zgłoszenia przy pomocy formularza NIP-8 w ciągu 21 dni od założenia firmowego rachunku bankowego za granicą, natomiast firmy podlegające wpisowi do CEIDG zgłaszają nowy rachunek przy pomocy formularza CEIDG-1 w ciągu 7 od założenia konta.

 

O czym należy pamiętać zakładając zagraniczny firmowy rachunek bankowy?

 

Zakładając firmowy rachunek bankowy za granicą należy pamiętać, że w latach 2017-2018 wiele państw (w tym również raje podatkowe) wprowadziło Globalny Standard Wymiany Informacji CRS (The Common Reporting Standard). CRS jest to system utworzony w celu przekazywania informacji bankowych do kraju rezydencji posiadacza konta. Został on opracowany na wniosek G20 i zatwierdzony przez OECD. CRS wprowadził jednolity sposób corocznej automatycznej wymiany informacji o rachunkach bankowych. W przypadku zagranicznych firmowych rachunków bankowych instytucje finansowe przekazują informacje o stanach kont do organów podatkowych w kraju siedziby tych firm. W przypadku firm polskich posiadających firmowy zagraniczny rachunek bankowy informacja trafia do polskiego Urzędu Skarbowego.

 

COMMON REPORTING STANDARD –  W JAKI SPOSÓB ORGANY KONTROLUJĄ KONTA BANKOWE? – PRZECZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ