Czy opłaca się założyć spółkę na Łotwie?

Biznes w krajach nadbałtyckich? Sprawdź czy opłaca się założyć spółkę na Łotwie.

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich, graniczy z Estonią, od wschodu z Rosją i Białorusią, a od południa z Litwą. Atrakcyjne położenie to jeden z wielu atutów tego małego liczącego niemalże 2 mln ludzkości, aczkolwiek interesującego państwa.

Rozważając założenie spółki na Łotwie warto zwrócić uwagę na takie atuty Łotwy, jak fakt członkostwa w Unii Europejskiej, czy dołączenie do strefy euro i NATO, co świadczy o równowadze gospodarczej i lepszych perspektywach rozwoju. Łotwa uznawana jest również przez ONZ za kraj „bardzo wysoko rozwinięty” pod względem wskaźnika rozwoju społecznego. Dochodzi do tego relatywnie niski dług publiczny tego kraju.

Podatki dla spółki na Łotwie

Zakładając spółkę na Łotwie możemy liczyć na jedne z najniższych podatków w Unii Europejskiej. Władze rządowe Łotwy stwarzają bardzo dogodne warunki dla przedsiębiorców zainteresowanych założeniem biznesu w tym kraju. Spółkę na Łotwie założymy szybko, a proces nie jest zbyt skomplikowany. Najkorzystniejszą i najczęściej wybieraną strukturą działalności gospodarczej jest spółka na Łotwie z ograniczoną odpowiedzialnością (łot. Sabiedriba ar ierobezotu atbildibu – SIA). Wynika to z wysokości podatku CIT dla łotewskich spółek, który jest o wiele niższy niż PIT.

Przybliżając kwestię podatków dla spółek na Łotwie:

  • podstawowa stawka podatku VAT wynosi 21%
  • podatek od osób fizycznych wynosi 24%
  • natomiast podatek CIT obowiązuje w wysokości 15%.

Kluczową kwestią jest płatność podatku CIT dopiero w przypadku dystrybucji zysku do udziałowca.

BIZNES W KRAJACH NADBAŁTYCKICH? KLIKNIJ I PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Strefy ekonomiczne dla spółek na Łotwie

Na Łotwie występują Specjalne Strefy Ekonomiczne, są to strefy Lipaja i Riezeke oraz Wolne Porty w Rydze i Ventspils. Prowadzeniem spółki na Łotwie w powyższych strefach, wiąże się z wieloma ulgami oraz korzyściami, m.in. ulgą od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w wysokości 80%, ulgi od dywidend, opłat z tytułu zarządzania i płatności za wykorzystanie własności intelektualnej w wysokości 80%, ulga od podatku od nieruchomości, oraz co istotne zwolnienie z podatku VAT, akcyzy i cła na towary przywożone do stref z zagranicy i eksport tych towarów do innych krajów, jak również zwolnienie z podatku VAT odnośnie większości towarów i usług wytworzonych w strefie przez łotewskie spółki.

Jak można zauważyć wiele kwestii i faktów przemawia, za założeniem spółki na Łotwie. Kwestie podatkowe, czy lokalizacyjne przemawiają aby rozważyć Łotwę, chcąc wybrać lepsze miejsce do prowadzenia swojego biznesu.

JAK WYGLĄDA SYSTEM PODATKOWY NA ŁOTWIE – PRZECZYTAJ WIĘCEJ