Co dalej z programem litewskiej e-Rezydencji?

E-rezydencja na Litwie to temat powracający, jednak do tej pory dostarczający więcej pytań niż odpowiedzi. Prace nad litewską e-rezydencją cały czas trwają, a pierwsi litewscy e-rezydenci mieli uzyskać swoje podpisy elektroniczne już 1 stycznia 2021. Na ten moment jednak e-rezydencja na Litwie nadal nie ruszyła. Kiedy ruszy litewski program e-rezydencji? Jak będzie wyglądała procedura uzyskania statusu litewskiego e-rezydenta? Przeczytajcie poniżej.

 

E-rezydencja na Litwie – co ją łączy z estońskim modelem e-administracji?

 

Aktualnym pionierem w zakresie e-administracji jest niewątpliwie Estonia, która postawiła na digitalizację swojej administracji już wiele lat temu. Jednym z efektów tych prac jest wprowadzenie w 2014 roku programu e-rezydencji, czyli certyfikowanego podpisu kwalifikowanego, dostępnego nie tylko dla mieszkańców Estonii (dla których podpis elektroniczny jest zaszyfrowany w dowodzie osobistym), ale przede wszystkim dla obcokrajowców. Czy tak samo będzie funkcjonować e-rezydencja na Litwie? Program e-rezydencji w Estonii gwarantuje wiele udogodnień, między innymi: możliwość założenia spółki w Estonii przez internet, zdalne zarządzanie biznesem z dowolnego miejsca na świecie, podpisywanie umów z kontrahentami (również posiadającymi e-rezydencję) czy podpisywania urzędowych dokumentów. Powyższy model e-administracji jest wzorem, do którego aspiruje wiele krajów na świecie, w tym Litwa, która postanowiła wprowadzić swój program litewskiej e-rezydencji. Jak będzie wyglądać e-rezydencja na Litwie? Czy odniesie taki sam sukces jak estońska e-rezydencja?

 

Postęp prac nad e-rezydencją na Litwie

 

Aktualne prace nad e-rezydencją na Litwie ukierunkowane są na udzielenie dostępu do litewskiej e-administracji nie tylko obywatelom Litwy, ale również mieszkańcom innych krajów. W praktyce oznaczałoby to, że uprawniony wnioskodawca otrzyma swój cyfrowy dokument tożsamości, dający możliwość do szerokiego zakresu usług administracyjnych, publicznych i handlowych. Litewska e-rezydencja umożliwiłaby dostęp do wszystkich tych obszarów za pośrednictwem internetu, tak jak czyni to obecnie estoński program e-rezydencji. Obcokrajowcy, nie tylko ci mieszkający na Litwie, ale również przebywający poza granicami kraju, po uzyskaniu litewskiej e-rezydencji uzyskają dostęp do internetowych platform usług publicznych, tak samo jak obywatele litewscy.

Dzięki e-rezydencji na Litwie obcokrajowcy mieliby zyskać możliwość rejestracji spółki, zdalnej rejestracji na wizyty lekarskie, złożenia zeznań podatkowych czy wykonania innych czynności administracyjnych, które na ten moment wymagają fizycznej wizyty w placówce lub urzędzie. W założeniu posiadanie e-rezydencji na Litwie umożliwi litewskim e-rezydentom, również tym przebywającym za granicą, otworzenie rachunku bankowego na Litwie. Pamiętać jednak należy, że procedury bankowe wymagać mogą osobistego stawiennictwa w ramach obowiązkowej procedury KYC, a tym samym zakładać można, że status litewskiego e-rezydenta, przebywającego za granicą będzie jednak niewystarczający do założenia konta bankowego na Litwie zdalnie.

W założeniu litewska e-rezydencja bardzo przypomina jej estońską wersję. A jak z procedurą e-rezydencji na Litwie? Czy również będzie tak prosta jak uzyskanie estońskiej e-rezydencji?

 

Procedura uzyskania e-rezydencji na Litwie

 

Prace nad e-rezydencją na Litwie nadal trwają, dlatego zaproponowana do tej pory procedura uzyskania litewskiej e-rezydencji może ulec zmianie. Na ten moment zakłada się, że aby uzyskać status litewskiego e-rezydenta konieczne będzie złożenie wniosku w Departamencie Migracji lub w przypadku osób przebywających za granicą i ubiegających się o status litewskiego e-rezydenta, w litewskim Centrum Wizowym.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wydawany jest certyfikat litewskiego e-rezydenta oraz urządzenie do składania podpisu elektronicznego.

 

 

 

Jakie warunki trzeba spełnić, według obecnego projektu, aby uzyskać litewską e-rezydencję?

 

Główne warunki jakie należy spełnić, aby uzyskać status litewskiego e-rezydenta są następujące:

  • Status litewskiego e-rezydenta może być przyznany cudzoziemcowi, który ukończył 18 lat.
  • Wniosek wypełnia się za pośrednictwem Litewskiego Systemu Informacji Migracyjnej (MIGRIS) i składa w Departamencie Migracji. Jeśli osoba wnioskująca o status litewskiego e-rezydenta przebywa za granicą, wniosek składa się za pośrednictwem zewnętrznego usługodawcy, wybranego i zatwierdzonego przez Departament Migracji.
  • Po wypełnieniu wniosku osoba ubiegająca się o status litewskiego e-rezydenta musi w ciągu 4 miesięcy zgłosić się odpowiednio do Departamentu Migracji lub zewnętrznego dostawcy usług, aby dostarczyć dane biometryczne w celu potwierdzenia tożsamości.
  • Po przekazaniu danych biometrycznych automatycznie zostaną przeprowadzone kontrole rejestrów, które sprawdzą, czy wnioskodawca nie ma zakazu wjazdu na terytorium Litwy i do strefy Schengen. W zależności od wyników kontroli podejmowana jest automatyczna decyzja o przyznaniu (lub nie) e-rezydencji na Litwie.
  • Status e-rezydenta na Litwie jest przyznawany cudzoziemcowi od momentu wpisania do rejestru cudzoziemców na okres 3 lat.
  • Po uzyskaniu przez cudzoziemca statusu litewskiego e-rezydenta, Centrum Wydawania Dokumentów Osobistych automatycznie składa zlecenie wydania identyfikacji elektronicznej i podpisu elektronicznego.

 

Czy można utracić status e-rezydenta na Litwie?

 

Raz przyznany status litewskiego e-rezydenta może być odebrany tylko z przyczyn przewidzianych prawem, np. jeśli status został uzyskany w wyniku oszustwa, poprzez podanie nieprawdziwych danych, podrobienie lub nielegalne uzyskanie dokumentów, jeśli cudzoziemiec został skazany za poważne lub bardzo poważne przestępstwo, lub jeśli istnieją poważne podstawy, aby sądzić, że cudzoziemiec jest zaangażowany w nielegalne transakcje finansowe.

 

Pobyt tymczasowy na Litwie a status litewskiego e-rezydenta

 

Obywatele Unii Europejskiej aktualnie mogą wjechać na terytorium Republiki Litewskiej i przebywać na nim przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące, licząc od pierwszego dnia wjazdu. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące, wymagane jest złożenie wniosku o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo pobytu na Litwie. Dokumentem potwierdzającym prawo obywatela UE do czasowego lub stałego pobytu na Litwie jest zaświadczenie na formularzu ustalonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych, litewska e-rezydencja byłaby dużym udogodnieniem dla cudzoziemców przebywających lub prowadzących swój biznes na Litwie.

Obecnie w celu uzyskania elektronicznego podpisu, należy zgłosić pobyt tymczasowy (minimum 3 miesiące) i uzyskać status rezydenta. W tym celu możliwa jest aplikacja online, a następnie konieczna wizyta w urzędzie na Litwie.

Pobyt tymczasowy jest wydawany osobom:

  • planującym rozpoczęcie pracy na terytorium Litwy
  • zajmującym się działalnością komercyjno-gospodarczą (na 5 lat)
  • mieszkającym na Litwie i mającym legalne źródło utrzymania (na 5 lat)
  • podejmującym naukę w placówce oświatowej (na 12 msc)

Status e-rezydenta na Litwie umożliwi cudzoziemcom dostęp do usług administracyjnych, publicznych i handlowych na Litwie, takich jak zakładanie spółek, deklarowanie podatków czy otwieranie rachunków bankowych. Stworzy to szybsze i bardziej dogodne warunki dla nowych inwestycji i technologii, a tym samym program e-rezydencji na Litwie korzystnie wpłynie na rozwój gospodarczy tego kraju.

 

Program litewskiej e-rezydencji miał ruszyć 01.01.2021 r., niestety do chwili obecnej program e-rezydencji na Litwie nie jest gotowy. Nie są znane również konkretne daty uruchomienia projektu litewskiej e-rezydencji.

Na naszych stronach znajdziecie aktualne informacje, jak tylko program zostanie uruchomiony.

Na litewską e-rezydencję przyjdzie nam jeszcze poczekać, w związku z tym to Estonia wciąż pozostaje liderem w zakresie e-administracji, tym samym ułatwiając prowadzenie biznesu i sprzyjając jego rozwojowi. Być może za jakiś czas również Litwa dołączy do grona krajów, w którym wszystkie sprawy można załatwić elektronicznie, a litewska e-rezydencja będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych prowadzeniem swojego biznesu właśnie w tym kraju. Kluczowym jednak będzie nie tyle sam dostęp do e-administracji, ale również jej angielskie wersje, dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Obecnie, większość litewskich serwisów internetowych dostępna jest wyłącznie w języku litewskim. Niezależnie od terminu uruchomienia e-rezydencji na Litwie, Thompson&Stein zapewnia kompleksowe usługi przy rejestracji spółki na Litwie.