Biznes w Estonii – najczęściej popełniane błędy

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na działalność poza granicami, a w tym przypadku w Estonii są często narażeni na błędy, które w dużej mierze wynikają z niewiedzy. Mają jednak ogromny wpływ na sposób zakładania spółki w Estonii oraz jej dalszą aktywność. Bazując na naszym doświadczeniu z klientami, przygotowaliśmy listę najczęściej powtarzających błędów. Wszystko po to, aby ustrzec kolejnych przedsiębiorców przed narażeniem się na dodatkowe koszty.

Całość artykułu w wersji angielskiej dostępna jest na blogu E-rezydencji – kliknij tutaj, aby przeczytać.

 

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych punktów z naszej publikacji.

 

Wśród kluczowych zagadnień, niezwykle istotnych z punktu biznesowego, które należy wziąć pod uwagę, znalazły się:

1. Struktura firmy

Za pomocą e-rezydencji nie można założyć spółki, której udziałowcem jest osoba prawna. W takiej sytuacji, spółkę można utworzyć tylko aktem notarialnym u estońskiego notariusza.

2. Licencje i pozwolenia

Fakt, że na daną działalność nie jest wymagana licencja ani pozwolenie w Polsce bardzo często powoduje, że przedsiębiorcy zakładają, że tak samo jest na terenie Estonii. Zapominają o tym, że jest to inna jurysdykcja, która ma swoje wewnętrzne regulacje prawne. Przykładowo, w Estonii trzeba mieć licencje na prowadzenie agencji pracy czy też agencji turystycznej. Może być także odwrotnie, kiedy to, w odróżnieniu od Polski, na daną działalność w Estonii nie trzeba mieć stosownych pozwoleń.

3. Unikanie podwójnego opodatkowania i CFC

Wielu początkujących przedsiębiorców nie bierze pod uwagę międzynarodowych regulacji. Tu do razu warto podkreślić, że Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Estonią. Dzięki temu, polski przedsiębiorca nie będzie musiał odprowadzać w obu tych krajach tych samych podatków.

4. W porę zgłoś się swoją firmę do VAT-u

Mimo, że to ostatni punkt to przoduje jeśli chodzi o błędy przedsiębiorców. Zgodnie z estońskim prawem podatkowym spółka zobowiązana jest do zarejestrowania się jako podatnik VAT w momencie przekroczenia sprzedaży w wysokości 40 000 euro, licząc od początku roku kalendarzowego. Wniosek o rejestrację jako płatnik VAT w estońskim Tax and Customs Board należy złożyć w ciągu trzech dni roboczych od dnia, w którym powstaje taki ustawowy obowiązek.

Jeśli jesteś zainteresowany Estonią to z pewnością zaciekawią Cię inne z naszych publikacji:

O jakich obowiązkach księgowych musisz pamiętać, prowadząc spółkę w Estonii?

Procedura rejestracji samochodu w Estonii: Wszystko, co musisz wiedzieć

Na czym polega prokura w spółce estońskiej?