Dlaczego warto założyć firmę w Armenii?

Armeński rząd wykonał ciężką pracę, aby ich kraj stał się miejscem przyjaznym dla potencjalnych inwestorów zarówno z Europy, jak i z innych części świata. Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zainteresowanych założeniem spółki w Armenii, liczni specjaliści z obszaru finansów i IT oraz otwartość na nowe technologie, czynią Armenię jednym z najszybciej rozwijających się krajów byłego bloku sowieckiego. Co jeszcze sprawia, że warto założyć spółkę w Armenii?

Armenia łączy w sobie wiele czynników, które umożliwiają firmom z branży technologicznej i przemysłowej szybki rozwój. Wyjątkowo korzystna polityka inwestycyjna, przyjazne podejście rządu tylko niektóre z nich. Sukces Armenii oparty jest przede wszystkim na nowych technologiach a konkretniej kadrze specjalistów oraz wspierających innowację rozwiązaniach prawno-podatkowych. Dostępność wykwalifikowanych pracowników z dziedziny matematyki, IT czy finansów pozwala na zbudowanie w tym kraju silnego zespołu przy relatywnie niskich kosztach.

 

Polityka „otwartych drzwi” dla inwestorów 

 

Armeński rząd sprzyja rozwojowi nowych technologii, oferując m.in. 5-letni okres całkowitego zwolnienia z podatku dochodowego oraz podatku VAT dla nowych spółek w Armenii z branży IT. Efektem tego są liczne centra technologiczne oraz inkubatory IT. Potencjał technologiczny Armenii odkrył sam Microsoft, uruchamiając tam Microsoft Innovation Center, które m.in. szkoli przyszłych specjalistów oraz wspiera rozwój innowacyjnych pomysłów i produktów.

Nie tylko podmioty z branży IT mogą liczyć na wsparcie i politykę „otwartych drzwi”. Armenia wspiera także małych i średnich przedsiębiorców. Jeśli ich roczna sprzedaż nie przekracza 240 tysięcy dolarów, podlegają opodatkowaniu wynoszącym jedynie 1.5%.

Rejestracja spółki w Armenii przez udzielenie pełnomocnictwa naszej kancelarii jest relatywnie szybka. Zajmuje bowiem od 3 do 14 dni. Warto przy tym wspomnieć, że nie ma określonej minimalnej kwoty kapitału zakładowego spółki w Armenii.

 

 

Armenia „bramą” na nowe rynki

 

Dodatkowym atutem armeńskiego rynku inwestycyjnego jest to, że może on być „bramą” dla wielu europejskich firm na rynek rosyjski, Armenia należy bowiem do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Nie bez znaczenia jest także to, że kraj ten znajduje się między dwoma ważnymi ośrodkami ekonomicznymi – Bliskim Wschodem i Afryką Północną. Rząd Armenii obejmuje zagranicznych kontrahentów specjalnym programem inwestycji zagranicznych, dzięki czemu nie grozi im wywłaszczenie nieruchomości lub ich nacjonalizacja. Warto także podkreślić, że Armenia ma podpisany szereg umów handlowych (np. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania) z wieloma krajami, w tym z Polską.

 

Co wpływa na stabilność armeńskiej gospodarki?

 

Od odzyskania niepodległości Armenii minęło 29 lat. W tym czasie rząd przeprowadził szereg reform, doprowadzając tym samym do uzyskania przez kraj miana „kaukaskiego tygrysa”. Prężny rozwój gospodarki armeńskiej widać m.in. w sektorze finansowym. Dzięki wysoko rozwiniętemu systemowi infrastruktury banków armeńska administracja może pochwalić się najmniejszą liczbą kryzysów w tamtym rejonie świata, co zapewnia stabilność rozwoju firm. W Armenii obecne są chociażby takie grupy bankowe jak HSBC czy Credit Agricole.

Dodatkowo Armenia odnotowała ponad 8% wzrostu PKB w 2019 roku, co daje im jeden z najlepszych wyników na świecie.

>> CHCESZ ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ W ARMENII? ZAJRZYJ TUTAJ!<<