Schemat MOSS – VAT przy sprzedaży usług elektronicznych

Sprzedajesz usługi elektroniczne w Estonii? Koniecznie przeczytaj artykuł Partnera naszej kancelarii Krzysztofa Sosnowskiego dla programu e-Rezydencji, w którym dzieli się wskazówkami, jak prawidłowo rozliczyć od nich VAT.

 

Rozliczanie podatku VAT od sprzedaży usług elektronicznych

 

Sprzedając usługi elektroniczne, należy odprowadzać od nich podatek od wartości dodanej (VAT). Jeśli klientem jest osoba fizyczna lub prawna, która jest zarejestrowana jako płatnik VAT w innym państwie Unii Europejskiej, miejscem opodatkowania będzie kraj zamieszkania kupującego. Usługi cyfrowe są jednak w większości sprzedawane osobom fizycznym, które nie są zarejestrowane do VAT-u. Jeśli roczna sprzedaż dla tego typu klientów nie przekracza 10,000 euro, można zastosować ogólne zasady. Oznacza to, że gdy odbiorca wskazał, że jego miejsce zamieszkania znajduje się w UE, niezależnie od państwa członkowskiego, należy doliczyć 20% estońskiego podatku VAT.

 

Procedura rozliczeniowa MOSS

 

W styczniu 2019 r. wprowadzono w Estonii specjalną procedurę rozliczeniową zwaną MOSS (Mini One Stop Shop), która została wprowadzona w celu ułatwienia firmom odprowadzanie VAT-u. Pozwala ona przedsiębiorcom, świadczącym usługi cyfrowe na małą skalę, na rozliczanie VAT-u według przepisów obowiązujących w ich kraju zamieszkania. Warto zaznaczyć, że dotyczy to tylko sprzedaży usług dla klientów, którzy nie są płatnikami VAT. Dzięki systemowi MOSS przedsiębiorca nie musi rejestrować się w każdym państwie członkowskim, w którym chce świadczyć usługi.

 

Procedura MOSS w praktyce

 

Aby korzystać z systemu MOSS, należy złożyć aplikację. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, firma może rozpocząć modyfikowanie swojego systemu sprzedażowego. Po wprowadzeniu procedury każde zamówienie powinno zawierać odpowiednią stawkę VAT zależną od kraju zamieszkania klienta. Dla przykładu, gdy oprogramowania zostanie zakupione przez osobę fizyczną zamieszkałą w Austrii, należy dodać 20% stawkę VAT. Jeśli klient jest z Węgier, stawka ta wyniesie 27%.

 

>>Jeśli chcesz wiedzieć więcej, artykuł w pełnej, angielskiej wersji znajduje się tutaj.<<