Praca w Polsce dla zagranicznego pracodawcy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pracując zdalnie lub z terenu naszego kraju dla zagranicznego pracodawcy (który ma siedzibę/przedstawicielstwo na terenie UE), podlega opodatkowaniu w Polsce. Dotyczy to zarówno składek ZUS, jak i podatku PIT. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak prawidłowo rozliczyć podatki.

Rejestracja do ZUS dla zagranicznego pracodawcy

Odpowiedzialność za opłacanie składek ZUS spoczywa na pracodawcy. W tym celu należy zgłosić firmę w I Oddziale ZUS w Warszawie jako płatnika składek wypełniając formularz ZUS ZPA (osoba prawna) lub ZUS ZFA (osoba fizyczna, która prowadzi działalność na własny rachunek) w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia. Niezbędnym elementem jest posiadanie polskiego NIP. Wniosek o jego nadanie można złożyć do naczelnika II Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

Składki ZUS przeniesione na pracownika

Procedura zgłoszenia do ZUS może być dla firmy zbyt kosztowna lub skomplikowana, dlatego dopuszczalne jest przeniesienie tego obowiązku na pracownika. W tym celu należy podpisać z pracownikiem odpowiednią umowę lub wprowadzić taki zapis do umowy o pracę. Pracownik, który przejął obowiązki płatnika składek wypełnia formularz ZUS ZUA i wraz z kopią umowy o przejęciu obowiązków płatnika składa w urzędzie skarbowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania w Polsce. Należy pamiętać, że w tej sytuacji pracownik będzie odpowiedzialny za comiesięczne składanie deklaracji i opłacanie składek na ubezpieczenie.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

W przypadku polskich rezydentów podatkowych, czyli osób, których ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce lub przebywają na terenie kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym podatek PIT należy płacić tylko w Polsce. Płatnikiem podatku dochodowego nie będzie pracodawca zagraniczny, tylko zatrudniony pracownik.

Zgodnie z Art. 44. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, ze stosunku pracy z zagranicy, są obowiązani bez wezwania wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany. Po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania przychodów oraz zapłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne standardowo stosuje się najniższą stawkę podatkową, czyli 18%. Ustawodawca dopuszcza jednak zastosowanie wyższej stawki podatku. Do rocznego rozliczenia podatku od dochodu należy zastosować deklarację PIT-36.