Przekształcenie spółki komandytowej

Zgodnie z planem rządu Mateusza Morawieckiego od 1 marca 2021 roku a najpóźniej od początku 2022 roku, spółka komandytowa ma zostać objęta podatkiem CIT na zasadach podobnych do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. To spowoduje, iż spółka komandytowa straci swój transparentny podatkowo charakter a jej prowadzenie utraci w wielu przypadkach sens ekonomiczny. Już dziś wielu przedsiębiorców stoi przed dylematem, czy jest sens dokonywać przekształcenia spółki komandytowej w inną spółkę, a jeśli tak, to w jaką? Niniejszy artykuł przybliży różne możliwości.
Nowelizacja przepisów
Od marca 2020 roku obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące wyceny majątkowej przekształcanej spółki. Ustawodawca znacznie uprościł procedurę przekształcenia oraz obniżył jej koszty. Według aktualnie obowiązujących przepisów, nie ma konieczności badania przeprowadzanej wyceny majątku Spółki ani planu przekształcenia przez biegłego rewidenta. Wycenę taką sporządza się wyłącznie w przypadku przekształceń w spółkę akcyjną, a jej plan podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Brak takiego badania przez biegłego znacząco wpływa na skrócenie całego procesu oraz pozwala na zaoszczędzenie kosztów jego wynagrodzenia.
Spółka osobowa czy kapitałowa?
Do przekształcania spółki komandytowej w spółkę osobową (jawną, partnerską), wymagana jest jednomyślność wspólników, oznacza to, że wszyscy wspólnicy Spółki muszą się opowiedzieć za chęcią zmiany formy spółki. Inaczej to wygląda w przypadku spółki kapitałowej (z o.o., s.a.). Tutaj mamy do czynienia z wymogiem zgody komplementariuszy oraz komandytariuszy reprezentujących co najmniej 2/3 sumy komandytowej. W przypadku rozdrobnionej struktury udziałowej, łatwiejszym będzie przekształcenie w spółkę kapitałową.
Przekształcenie w spółkę kapitałową
Przedsiębiorcy decydują się na przekształcenie spółki komandytowej w spółkę kapitałową m.in., aby zachować dotychczasową ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
Podstawową czynnością rozpoczynającą proces przekształcenia jest uzgodnienie jego planu wraz z wymaganymi załącznikami. Dokument przekształcenia powinien zawierać ustaloną wartość bilansową majątku spółki przekształcanej — wskazaną na określony dzień, w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom wspomnianego planu. O zamiarze przekształcenia Spółki, należy dwukrotnie zawiadomić wszystkich wspólników, w sposób określony w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych lub uszczegółowiony w Umowie Spółki.
Uchwała o przekształceniu powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. W takiej sytuacji należy ponieść koszt notarialny w związku z przygotowaniem wymaganego aktu. Przekształcenie staje się faktem w dniu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wniosek podlega opłacie 600,00 złotych, na którą składa się kwota 500,00 złotych opłaty sądowej oraz kwota w wysokości 100,00 złotych tytułem ogłoszenia wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od dnia rejestracji w KRS spółka funkcjonuje w przekształconej formie, a sąd wykreśla z urzędu pierwotną formę. Przewidywany okres trwania wspomnianego procesu wynosi od jednego do dwóch miesięcy i może ulec wydłużeniu.
Przekształcenie w spółkę osobową
Rozważając zmianę spółki komandytowej w spółkę osobową, należy dokonać wyboru między spółką jawną a spółką partnerską. Procedura przekształcenia nie różni się znacząco od procesu zmiany w spółkę kapitałową. W tym przypadku podobnie mamy do czynienia z przedłożeniem dokumentu dotyczącego przekształcenia wraz z jego załącznikami, dwukrotnym zawiadomieniem wspólników oraz koniecznością złożenia wniosku do KRS. W odniesieniu do kosztów procedury również musisz się liczyć z wynagrodzeniem notariusza oraz wniesieniem opłaty do KRS.
Przekształcając spółkę komandytową w spółkę jawną, musisz wiedzieć, że zmianie ulegnie przede wszystkim zakres odpowiedzialności wspólników. Dla przypomnienia w spółce komandytowej komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli bez ograniczenia, natomiast komandytariusz odpowiada tylko i wyłącznie do wysokości sumy komandytowej. W spółce jawnej za jej zobowiązania solidarnie odpowiadają wszyscy wspólnicy wraz z ich całym majątkiem. W tej sytuacji każdy ze wspólników odpowiada tak jak komplementariusz w spółce komandytowej.
Zmienią się również zasady reprezentowania Spółki. Prawo do reprezentowania spółki komandytowej najczęściej przysługuje wyłącznie komplementariuszom. W spółce jawnej prawo reprezentowania spółki kreuje się w sposób odmienny i zazwyczaj służy każdemu ze wspólników spółki, stąd też ich nieograniczona odpowiedzialność za zobowiązania Spółki.
Spółka jawna będzie korzystnym wyborem dla osób, których działalność nie wiąże się z nadmiernym ryzykiem. Spółka jawna, podobnie jak dotychczas spółka komandytowa jest transparentna podatkowo. Plusem będzie więc wszystkim zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania. To wspólnicy, a nie spółka będą płatnikami podatku dochodowego.
Rozwiązanie zależne od wielu czynników
Każde przekształcenie stanowi pewną uciążliwość dla przedsiębiorstwa i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie tylko tymi wskazanymi powyżej, ale również szeregiem kosztów formalnych, takich jak chociażby uaktualnienie nazwy we wszelkich dokumentach, wymiana kas fiskalnych itp. Opłacalność takiej transakcji zależy indywidualnie od charakteru prowadzonego biznesu i celu jaki chcą osiągnąć wspólnicy, do których należy ostateczna decyzja.